"שיבחרו בי אם אני מוכשרת ולא כי אני אישה"

בכנס על מעמד האישה בציבור הישראלי אמרה הרבנית מלמד: הגברים בעיניי הם לא אויב, ומי שרוצה להיות מלכה צריכה שבעלה יהיה מלך.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ב

"לא רוצה שיבחרו אותי כי אני אישה, אלא כי אני מוכשרת", כך אמרה מנהלת ערוץ 7, הרבנית שולמית מלמד, בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה שהתקיים אמש ועסק בענייני הדרת נשים ומקומן של הנשים בציבוריות הישראלית.

בכנס נדונו ארבע סוגיות- נשים בחברה החרדית, היחסים בין המינים בציונות הדתית, מקומן של הנשים בצבא ומקום הנשים במרחב הציבורי החילוני בישראל.

הרבנית מלמד הציגה בכנס את דעתה על מגוון החוקים הנוגעים לנשים בספר החוקים הישראלי ואמרה כי לדעתה הגברים הם אלו המופלים לרעה, "כל החוקים שכאילו מיטיבים עם הנשים גורמים למעסיקים לא לרצות לקחת נשים. אומרים לנו שחייבים לקבל אישה בהריון, לתת שעת הנקה, וחופשת לידה, כל החוקים האלה לדעתי מזיקים לאישה ובסופו של דבר יגרמו שפחות אוהבים להעסיק אותה. כל אישה שיכולה מסוגלת ומוכשרת לא נתקלה במחסומים – כל מקום שעבדתי טוב, שמחו בי, רצו אותי, העריכו אותי ונתנו לי עבודה. החוקים הללו גורמים למוסר עבודה נמוך יותר אצל נשים. לפעמים נראה כאילו נשים רק צריכות לשבת בבית ולקבל משכורת".

"עוד חוקים שבעיני מאוד מוזרים – מה זה שריונים, מה זה מכסות – לא רוצה שיבחרו אותי כי אני אישה, אלא כי אני מוכשרת או לא. ופנסיה מוקדמת – אתן רוצות שוויון זכויות? עד הסוף. למה גברים הסכימו לזה? הגברים הם חלשים. אלימות במשפחה – תמיד יפלילו את הגבר, יש לי אינסוף מקרים ודוגמאות. האישה תתלונן על הגבר – יעיפו אותו מהבית, גם אם הבית שלו. אין ספק שבבעיות שיש במשפחה 50% הגברים אשמים, 50% הנשים. ותמיד יפלילו את הגבר", אמרה הרבנית מלמד.

גם בנושא החד הוריות הביע הרבנית מלמד את דעתה, "עכשיו בואו ניקח את המטרייה של החד הוריות – יש כאן ארבע קבוצות. אלמנות שבאמת צריך מאוד לעזור להן, גרושות שבאמת גורלן מר והן היו נאלצות להתגרש צריך לעזור להן. אך נראה שגירושין נעשו היום קצת יותר מקובלים – יכול להיות שאם לא היה כל כך קל להתגרש הם לא היו מתגרשים, והקבוצה הכי בעייתית – חד הוריות. אני בכלל לא מבינה אותה. נשים שבחרו לא להתחתן, באיזשהו גיל מחליטות שהן כן רוצות ילד, ועכשיו המדינה צריכה לעזור להן. אז המשפחה תעזור – אבל למה המדינה חייבת לעזור?".

הרבנית מלמד הציגה בפני המשתתפים את תפישת עולמה לגבי מקומה של האישה כפי שהיא רואה לנכון, "תמיד כששואלים אותי למה אני לא פמיניסטית אני עונה כי כל עוד רק אישה יכולה ללדת ולהיניק אז אני לא יכולה להיות פמיניסטית, כי ברור שהתפקיד של האישה שונה לחלוטין מתפקיד הגבר, היא צריכה ללדת ילדים ולחנך אותם – ביום שזה ייפסק – אולי אשנה את דעתי", אמרה הרבנית מלמד והסבירה כיצד היא כאישה יכולה לעבוד ולגדל ילדים, "הייתה מהפכה טכנולוגית גדולה – כשגידלתי את הילד הראשון עוד הייתי צריכה להרתיח חיתולים, עכשיו נשאר לנו זמן. לא לכולן – אבל להרבה נשים נשאר זמן, והן יכולות לצאת לעבוד. מה שנשאר עדיין כתפקיד שלנו זה חינוך הילדים, ובאמת אחת הסיבות שיש כל כך בלבול בגידול ילדים זה כי המקום של האבא והאמא במשפחה התבלבל – וכמה שזה יותר מבולבל גם במשפחות שלנו, שם אני רואה את הבקיעים בחינוך."

לסיכומו של דבר, אמרה הרבנית מלמד כי "הגברים בעיניי הם לא אויב, ומי שרוצה להיות מלכה צריכה שבעלה יהיה מלך". דבריה של הרבנית מלמד עוררו זעם רב בקרב רבות ממשתתפות הכנס שחלקן הגדירו את דעתה "שנאת נשים".

בכנס השתתפו מגוון רחב של אישים מכל גווני הציבוריות בישראל- ד"ר אריק כרמון, הרבנית שולמית מלמד, הרבצ"ר לשעבר אביחי רונצקי, אלוף (מיל') יהודה שגב, נציג החרדים בעיריית ירושלים יוסי דייטש, פרופ' תמר הרמן, יו"ר קולך איילת וידר-כהן, הרב ד"ר בני לאו, ד"ר אורנה ששון-לוי, חברת מועצת העיר ירושלים רחל עזריה, במבי שלג, יונה גודמן ומארגני הכנס- יאיר שלג ופרופ' ידידיה שטרן.