הרי"ח הטוב מבגדד

באלבום חדש ומהודר, מסופרים תולדותיו המפורטים, יחד עם תמונתו המקורית, של רבינו יוסף חיים המוכר בשם ספרו "בן איש חי".

ישי קרוב , ט"ז בטבת תשע"ב

בן איש חי
בן איש חי
הוצאת שלום לעם

בן איש חי
אברהם ושלום הלל.
הוצאת 'שלום לעם'. 598 עמודים.

למעלה ממאה שנים עברו מאז עלה לגנזי מרומים גדול חכמי ומקובלי בבל, הלא הוא רבינו יוסף חיים – המוכר בשם "בן איש חי", וזו עוד הוכחה כי תלמידי חכמים במותם קרואים חיים – תורתו וכתביו הרבים ממשיכים להיות נר לרגליהם של אלפי יהודים עד ימינו.

מי שהמשיך את דרכו הרוחנית בדורנו, היה זה הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שהיה הנין של אחותו של הבן איש חי.

באלבום חדש ומרהיב ביופיו, בהוצאת "שלום לעם", נכתבו תולדותיו של הבא"ח בצורה מפורטת ביותר – לא ויתרו על אף צעד ושעל שנודע למחברים אודות הרב.

מחברי האלבום לא הסתפקו בתולדותיו של ה"בן איש חי" ובחמישים עמודיו הראשונים של האלבום, ההתמקדות היא אודות סבו ואביו. למרות שבעמודים אלו ניתן ללמוד הרבה אודות תורתם הגדולה של אבותיו – הלא הם שורשיו של הבא"ח, לא בטוח שזה היה מחוייב מן המציאות להוסיף אותם.

לאורכו של כל האלבום, מלוות את הסיפורים, תמונות מרהיבות – ממשפחתו של הבן איש חי, מקום מגוריו, אתרים חשובים בבבל, תלמודי התורה, תלמידי החכמים ומקובלי בבל. בשיאם של התמונות מופיע צילום התמונה המקורית של רבי יוסף חיים. ואל דאגה, זו התמונה המוכרת לנו ממקומות אחרים, אך תמיד לראות תמונה מקורית זה מרגש.

הסיפורים על הבא"ח מעניינים ומרתקים עד כדי קושי להפסיק באמצע. באלבום שזורים הנהגות והלכות מיוחדות שלו ואף מכתבים שכתב בכל מיני נושאים לתלמידי חכמים ול"עמך".

אם לא ידעתם מה עבר עליו ברצונו לעלות לארץ, היכן ביקר בארץ ומה קרה כשהגיע להתפלל על קברי האבות בחברון, האלבום הזה הוא בהחלט המקום להחכים בנושא זה, יחד עם סיפורים על השתטחותו על קברי צדיקים בצפון, ועל שאר הקורות אותו במהלך ביקורו הקצר, יחסית, בארץ הקודש.

האלבום בן ה-600 עמודים, עשוי כולו דפי כרומו – דבר שאכן מהדיר אותו, מעלה את איכות התמונות לאין ערוך ויחד עם זאת מכפיל את משקלו של האלבום (אבל בהחלט שווה לשלם את מחיר המשקל עבור האיכות).

מרתק לקרוא על גדולי תלמידי החכמים והמקובלים שהיו לפני כמאה וחמישים שנה בבגדד, על הקהילה שידעה להעריך את חכמיה ועל העוצמות הגדולות שהולכות עימנו עד היום הזה.

על תלמיד חכם בסדר גודל של רבי יוסף חיים בהחלט ראוי לכתוב אלבום בעובי ובגודל כזה ובהחלט היה ראוי שהיו מוציאים גם על שאר גדולי ישראל אלבומים כאלו.