בג"ץ דחה את העתירות נגד 'חוק האזרחות'

שופטי בית המשפט העליון דחו הערב את העתירה נגד "חוק האזרחות", שנועד לצמצם איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים.

ישי קרוב , ט"ז בטבת תשע"ב

בג"ץ דחה את העתירות נגד 'חוק האזרחות'-ערוץ 7
בית המשפט העליון
צילום: פלאש 90

שופטי בית המשפט העליון בראשות נשיאת בית המשפט, דורית בייניש, דחו הערב (רביעי) את העתירה נגד "חוק האזרחות", שנועד לצמצם איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים.

ברוב של שישה שפוטים מול חמישה, נקבע כי לא יתאפשר לפלסטינים שהתחנתו עם בני זוג ישראלים לקבל אזרחות ישראלית ולמעשה ימנע איחוד משפחות פלסטיניות ישראליות. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, נשארה בעמדת המיעוט.

השופטים אליעזר ריבלין, אשר גרוניס, מרים נאור, אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל קבעו שיש לדחות את העתירה, "אנחנו מכירים בקיומה של זכות משפחתית הנגזרת מהזכות לכבוד האדם", כתבו השופטים שקבעו כי היקפה של הזכות אינו משתרע לכדי מימוש הזכות דווקא בישראל.

לפני כעשור (תשס"ג - 2003) אישרה הכנסת את "חוק האזרחות", על פיו שר הפנים רשאי להעניק אזרחות לאדם רק במקרה בו שוכנע, כי מדובר בתושב השטחים המזדהה עם מדינת ישראל.

שנתיים לאחר מכן הוגשה עתירה לבג"ץ בטענה שחוק האזרחות פוגע בזכות לחיי משפחה ובזכות לשוויון של אזרחי ישראל הערבים. רוב השופטים שדנו בעתירות אז סברו כי חוק האזרחות פוגע בזכויות החוקתיות האמורות. עתירות נוספות שהוגשה מאוחר יותר נדחו אף הן.

ח״כ זהבה גלאון הגיבה בחריפות נגד החלטת בית המשפט העליון, "תש כוחו של בג״צ מלהאבק בגזענות. ההחלטה לדחות את העתירה שלי, של האגודה לזכויות האזרח, עדאללה, והמוקד להגנת הפרט, היא תוצאה של הקמפיין להחלשת ביהמ״ש העליון".

גלאון הוסיפה, "חבל שבג״צ לא מחק את אחד הכתמים המבישים בספר החוקים הישראלי, שפוגע פגיעה אנושה בזכות היסוד לחיי משפחה ולשוויון. בכך נתן בג״צ לגיטימציה למגבלות דרכוניות על חופש הנישואין של אזרחי ישראל הערבים, לפירוקן של משפחות שלמות, ולאפליית אזרחים רק בשל השתייכותם האתנית והלאומית".

האגודה לזכויות האזרח אמרו בעקבות החלטת בית המשפט, "זהו יום שחור להגנה על זכויות האדם ולביהמ"ש העליון. בג"ץ נכשל כישלון חרוץ בהגנה על זכויות אדם בסיסיות מפני כוחו העריץ של הרוב בכנסת. דעת הרוב אישרה בשנית חוק גזעני, שפוצע מזה עשור במרקם חייהן של משפחות, אשר כל חטאן הוא הדם הפלסטיני הזורם בעורקיהן".