תינוקות הניזונים מחלב אם בוכים יותר

מומחים בתחום טוענים כי יש ליידע אימהות צעירות, על כך שזה טבעי ונורמאלי שתינוקות הניזונים מחלב אם, יבכו יותר ויהיו יותר עצבניים.

ציפי בלום , ט"ז בטבת תשע"ב

תינוקייה
תינוקייה
פלאש 90

המועצה למחקרים רפואיים פרסמה כי תינוקות הניזונים מחלב אם בוכים יותר.

עם זאת טענו במועצה כי מדובר בתופעה טבעית, ולמרות שתינוקות הניזונים מפורמולה מוכנה נראים מרוצים יותר ויותר קל להרגיעם - עדיין קיימת המלצה על הזנת תינוקות מחלב אם. הם מקווים שאם להורים החדשים יהיו ציפיות מציאותיות יותר- זמן ההנקה יהיה ארוך יותר.

משרד הבריאות הבריטי ממליץ על הנקה בלבד במשך ששת החודשים הראשונים לחיי הרך הנולד. למרות המלצה זו מרבית האימהות בבריטניה, מנסות להניק מיד לאחר הלידה, אך תוך חודשים ספורים כמות האימהות המניקות יורד לכשליש בלבד.

הסיבה הראשונה לכך שנשים מפסיקות להניק היא התחושה שהתינוק אינו שבע מחלב אם בלבד, וזה ככל הנראה משום שהתינוק עצבני קצת יותר מתינוק הניזון מפורמולה. אך המומחים טוענים כי זה מצב נורמאלי, וכי זה ערוץ התקשורת של תינוקות יונקים עם הוריהם, ולא הכרזה על מצב חירום.

המומחים מוסיפים כי יכול להיות שתינוקות שניזונים מפורמולה רגועים יותר משום שהם אוכלים מנות יתר - עד למצב שבו אין להם כוח להגיב במצבי עייפות או אי נוחות.  עוד ציינו המומחים כי מצב זה עלול להשפיע על התינוקות בהמשך חייהם, עד כדי כך שהם לומדים בגיל המבוגר יותר לאכול במטרה להרגיע עצמם.

המחקר נערך על 300 תינוקות, כאשר האימהות התבקשו לענות על שאלונים בנוגע לתזונת התינוק והטמפרמנט של התינוק. כשליש מן התינוקות ניזונו מחלב אם בלבד, כשליש נוסף ניזונו מבקבוק בלבד, ואילו השליש השלישי ניזונו מבקבוק וחלב אם ביחד.

האימהות ציינו כי לתינוקות שניזונו מחלב אם בלבד היה טמפרמנט הרבה יותר "מאתגר", והם נטו לבכות יותר פעמים ביום.