ספר חדש: נדמה לך שאתה צודק

בספר אחד ריכזו עבורנו המון ידע כללי שחשבנו שיש לנו, ומוטטו את כל ההערכה העצמית שלנו. ביקורת ספרים.

רחל בן אליהו , כ"ד בטבת תשע"ב

נדמה לך שאתה צודק
נדמה לך שאתה צודק
הוצאת כנרת זמורה ביתן

נדמה לך שאתה צודק
ג'ון לויד וג'ון מיצ'נסון
הוצאת כנרת זמורה ביתן, 288 עמ'.

אם גם לכם יש בבית בן או בת "תולעי הספרים", שעוד לפני כניסת השבת "חיסלו" את כל הספרים שהבאתם מהספריה, וקוראים אח"כ כל דבר כתוב, כולל התווית שעל המיונז, יש לנו פתרון בשבילכם.

פעמים רבות ילדים אלו גדלים להיות חובבי טריויה. הם אוספים ידע כללי כמו שאוספים ציפורים נדירות: אתה לא יכול להשאיר אותן אצלך, אבל לזכור מה ראית ולעשות אוסף של זכרונות, אפשר.

למשל, אם תשאלו ילד חובב ידע כללי שכזה (או את עצמכם, אם גם אתם כאלו) מי המציא את הטלפון הוא מיד יענה "אלכסנדר גרהם בל". אז זהו, שלא! ממציא הטלפון איבד את זכותו על ההמצאה בשל מחסור ב-10 דולרים לרישום הפטנט.

זוהי אחת ההפתעות הצפונות לכם בספר זה: מהו המקור לחצאית הסקוטית וחמת החלילים, איזה קול משמיעה הצפרדע הגדולה בעולם ואיזה מטוס ניצח בקרב על בריטניה. (תשובות לפי הסדר: אירלנד, שום קול, לא הספיטפייר אלא ההלקון).

התשובות המפתיעות, הן היסוד לספר החדש היוצא לאור בהוצאת "כנרת זמורה ביתן": חשבתם שידעתם, אבל העובדות הן אחרות!

בספר יש מידע שימושי, כמו: מהו החלק החריף בפלפל החריף, מידע מעניין כמו: רק 7 אסירים שוחררו בכיבוש הבסטיליה, ויש גם מידע משעשע כמו: זה שאפו החסר של הספינקס אינו במקומו, לא באשמת נפוליאון אלא נעדר כבר מאות שנים קודם לכן.

המידע המעניין ביותר הוא שבספר יש למעלה מ-250 סיפורים, קוריוזים ופיסות מידע, בנושאים מגוונים כמו בעלי חיים, מדע, הסטוריה, תרבות, מוזיקה וספורט. רק חבל שהמידע אינו מחולק לפי נושאים או פרקים, אלא מעמיס בבת אחת הכל.

הילד שסיים את הספרים מהספריה לא יוכל לבלוע הכל בליל שבת, אך אין דבר, לכל שבת יש מוצאי שבת וגם שבת הבאה.

אז רק תתכוננו, שאחרי הקריאה הילד לא יפסיק להמטיר עליכם שאלות רבות שלא תוכלו לענות עליהן, ובחדוות ניצחון יענה את התשובה הנכונה והמלומדת.

ובכל זאת, כזאת שנידונה להרצאות בעתיד הקרוב ממש (ברגע שהדור הצעיר יגלה את הספר), חיפשתי מהו מקור המידע שחלקו איתי שני הבריטים החביבים שחיברו אותו, ולא מצאתי.

במבוא הם מזכירים לכולנו שאין דבר כזה לדעת הכל וממריצים אותנו תמיד לחקור עוד, כי בזה נבדל האדם מהבהמה, ומאחור מזמינים אותנו להתעשר בפריטי טריויה פיקנטיים.

ואחרי כל זה: מאין לי שהמידע שאתם מביאים הוא הנכון?