דיון לא שגרתי התקיים היום (שני) בוועדת הכספים. לבקשת מספר חברי כנסת, לרבות יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), נדונה פרשת התבטאותו על אפליית מזרחיים, של הכלכלן הראשי לשעבר של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, שלמה מעוז ופיטוריו המיידיים לאחר-מכן.

היו"ר גפני, הביע חשש כי "המניעים לפיטורין נובעים מהפגיעה בשבט הלבן. כשמעוז תקף בחריפות את החרדים, איש לא פצה פה, לא בתקשורת ולא בבית ההשקעות". גפני הודיע שלא ירפה מהנושא עד לבירור העיתוי לפיטורין ובירור מלא של אפליית מזרחיים ברשויות השלטון ובאקדמיה.

גפני לא הביע תמיכה בדבריו של מעוז אך ציין כי "אכן נראה שקיימת אפלייה נגד מזרחיים. בסגל האקדמי בישראל 91% הם אשכנזים ורק 9% הם ספרדים ולא ניתן להתעלם מכך. סביר להניח שהדבר מתקיים גם בפקידות הבכירה במשרדי הממשלה. ברשויות השלטון אני בוחן את הדבר וזה מעניין אותי; האם הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה ובבתי המשפט היא אובייקטיבית".

גפני תהה באשר לעיתוי הפיטורין, "מדוע היה צריך לפטר אותו עכשיו? הרי בחודש אוגוסט הוא דיבר נגד החרדים. הוא אמר הרבה דברים לא נכונים ואז חברת אקסלנס לא פיטרה אותו ואיש לא פצה פה בנדון. לכן עולה החשד שבהתבטאות הנוכחית הוא פגע בשבט הלבן ואז ביקשו לפטר אותו. אני לא ארפה מהנושא ואנחנו נברר קודם האם העובדות שהביאו להתבטאות שלו נכונות; למה אחוז הספרדים בסגל האקדמי כל-כך נמוך? ולאחר מכן, אדרוש את תגובת האוצר שהוא הרגולטור של שוק ההון להסביר האם יכולה חברת השקעות פרטית לפטר עובד בגלל שביטא דברים, שלפחות חלקם אמיתיים?". 

הוא הוסיף, כי "ידרוש שבדיון ההמשך יהיו נציגים של הסגל האקדמי ושל בתי המשפט על-מנת לבדוק למה יש מיעוט ייצוג של מזרחיים במקומות אלו. היום ב- 2012; יש לברר כיצד עדיין מתקיימת אפלייה ומי מחשיב עצמו אליטה בחברה. הגיע הזמן לשנות את הדבר הזה וכאן בוועדה יינתנו תשובות ומי שלא ייתן תשובות לא נכניס אותו לכאן". בכך רמז לשופטים, ששכרם ותנאיהם יחד עם תנאי יתר נושאי משרות בכירים ברשויות השלטון נדון בימים אלו ממש בוועדה.

ח"כ מירי רגב (ליכוד) הביעה צער על "מיעוט חברי הכנסת ועל היעדרותו של גורם בכיר כלשהו מהאוצר עקב הצורך באמירה של הרגולטור מול בתי השקעות. מדובר כאן בנושא חשוב ועל סתימת פיות. החליטו לפטר כלכלן בכיר עם הצלחות וכישורים בגלל שהביע את האמת האישית שלו, שכנראה מפריעה לכמה אנשים. הרגו את השליח שמביע עמדה המייצגת רבים".

היא הוסיפה כי "נעשתה כאן הפרה בוטה של הדמוקרטיה ושל חופש הביטוי. בית ההשקעות אקסלנס נכשל. אני לא מוכנה שאנשים כאלה ינהלו את הכספים שלי. לא יתכן שתתקבלנה רק אמירות של צד מסוים; השמאל או האליטה הנכונה". רגב קראה לגפני שלא לסכם את הדיון עד שלא יופיע בפני הוועדה בנושא זה גורם בכיר מהאוצר.

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) שאל "איפה ארגוני זכויות האדם? זוהי סתימת פיות חד-כיוונית. אם החליטו לפטר אותו, מדוע לא אמרו דבר על מי שיוצאים בהתקפות חוזרות ונשנות נגד החרדים. נושא האפלייה העדתית קיימת בכל מקום, בין במגזר הממשלתי ובין במגזר העסקי".

סמנכ"ל משאבי אנוש ותפעול בבית ההשקעות אקסלנס נשואה, משה ברמק, הסביר כי "בית ההשקעות משרת ציבור לקוחות מכל גווני הקשת וגם בהחלטות ההשקעה לא באות כל התערבויות הנוגעות לנושא ההשתייכות העדתית. שלמה מעוז הועבר מתפקידו כפרזנטור של בית ההשקעות אך עודנו נושא בתפקיד בדירקטוריון החברה ומשמש כיו"ר הקרנות של החברה".