לא שמר על הפה... בן סימון
לא שמר על הפה... בן סימון פלאש 90

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, תוקפת בחריפות את דבריו של חבר הכנסת דניאל בן סימון בגנות העלייה הרוסית, כהגדרתה.

השרה לבנת אומרת: “מה שמזהם ומרעיל את הכנסת הן אמירותיו החשוכות של חבר הכנסת בן סימון שהמבטא של העולים מרוסיה במשכן מפריע לו כנראה באוזן ומשדבש את חוש השיפוט שלו".

לבנת הוסיפה וקבעה כי "תרומתה של העלייה הרוסית לתרבות לספורט ולמדע בישראל היא כידוע תרומה אדירה". לדבריה "ראוי שבן סימון שחווה את חוויית העליה לארץ, ובעבר נודע כמי שמייצג מיעוטים בתקשורת, יתנצל באופן מיידי על התבטאויותיו".

הסערה סביב דבריו של בן סימון מסרבת לגווע. הבוקר התבטאה בחריפות גם חברת הכנסת שם טוב נגד בן סימון וקבעה כי בעוד יש מי שמדבר על חצץ בין השיניים יש להם חצץ במקום שכל...

נזכיר כי בן סימון אמר אמש בכנס ביפו, כנס של השדולה לקידום יחסי יהודים ערבים כי: "הצטרפות של ישראל ביתנו לכנסת הרעילה וזיהמה אותה. צריך לגרור אותם לפה כדי שילמדו את מה שלא למדו בבית הספר בסנט פטרבורג". בהמשך הדברים הוסיף בן סימון ואמר ש"חלקם מדברים כאילו יש להם חצץ בין השיניים. הם בקושי יודעים את השפה וכבר שופטים אחרים".

הביקורת כלפי בן סימון נמשכה גם במהלך הדיון במליאת הכנסת, ובתגובה עלה חבר הכנסת בן סימון לדוכן הנואמים וניסה להסביר את דבריו. הוא קבע כי מאז ומתמיד הוא מסייע ומבין לליבם של החלשים והעולים וכמי שהיה בעצמו עולה לא יכול היה לומר דברים שיפגעו בציבור העולים. לדבריו כל כוונתו הייתה לומר בכנס אתמול שכדי להביע ביקורת על המתרחש בחברה הישראלית יש להכיר את השפה ואת התרבות בארץ, ולא מעבר לכך.

לדברים אלה הוסיף ואמר כי אם אי מי מהעולים נפגע מהדברים הוא מתנצל באופן מוחלט עליהם. יצוין כי דבריו אלה לא השקיטו את חברי הכנסת ומספסלי 'ישראל ביתנו' המשיכו הח"כים להטיח בו טענות על גזענות.