גדר ההפרדה בשומרון
גדר ההפרדה בשומרון חגי הוברמן

האם נתניהו מסכים לקבוע את גדר ההפרדה כגבול ישראל והמדינה הפלשתינית? ישראל הציגה אתמול (רביעי) לראשונה את עקרונותיה בנוגע לגבולות המדינה הפלשתינית, בפגישתה שהתקיימה בירדן בין עו"ד יצחק מולכו לראש צוות המו"מ הפלשתיני סאיב עריקאת.

אחד העקרונות שהציג שליחו של ראש הממשלה לשיחות יצחק מולכו היה כי במסגרת הסדר קבע בין ישראל לפלשתינים, רוב המתיישבים הישראלים ביו"ש יישארו בשטחי ישראל, ואילו כי הגבול ישורטט כך שרוב הפלשתינים בגדה יהיו בשטח המדינה הפלשתינית שתקום.

תוואי גדר ההפרדה נבנה כך, שרוב המתיישבים ביו"ש בגושים הגדולים, נותרו בצידה המערבי של הגדר. מדובר בריכוזים העירוניים הגדולים צמודי הקו-הירוק, כמו גוש-עציון, מעלה-אדומים, ביתר עלית, קרית-ספר ואלפי-מנשה. זאת למרות שרוב היישובים נמצאים בצידה המזרחי של הגדר. בישראל מתעקשים על כך שגם אריאל תהיה בשטח שייכלל בתחומי ישראל במסגרת הסכם קבע, על אף שהיא רחוקה יותר מהקו-הירוק. ככל הידוע, הנוסח של מולכו דיבר על 'רוב הישראלים' ולא רוב היישובים.

מולכו, הציג את עמדת ישראל  בעל פה ולא העביר לעריקאת מסמך בעניין. בסקירה של מולכו הוצגו שורה של עקרונות כלליים, ללא הצגת מפות או ציון אחוזי שטחים להחלפה. הצגת עמדה ישראלית בסוגיית הגבולות היתה הדרישה המרכזית של הפלשתינים להמשך השיחות ברבת עמון בחסות המלך עבדאללה. הפלשתינים שוללים באופן עקבי את קביעת הגבול על בסיס גדר ההפרדה.

עריקאת ביקש ממולכו שורה של הבהרות לסקירה שנתן, ומולכו הבהיר כי הוא מוכן לספק תשובות בהקדם ולקבוע פגישה נוספת כבר לימים הקרובים. בפגישה הקודמת בין השניים, שהתקיימה ביום שבת האחרון, סירבו הפלשתינים לקבל סקירה בנושאי ביטחון מפיו של ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי בצה"ל. אתמול, בפגישה בין השניים, הבהיר מולכו לעריקאת כי ישראל תשמח לשוב ולהציג את נושא הביטחון בפגישה הבאה, אחרי שהתחילה להציג עמדות בנושא הגבולות - כפי שביקשו הפלשתינים.

הצגת העקרונות בנושא הגבולות על ידי מולכו היתה הפעם הראשונה שבה מסכימה ממשלת נתניהו הנוכחית לדון בסוגיה הטריטוריאלית. עם זאת, ככל הנראה מדובר במהלך טקטי בשלב זה, שנועד להפעיל לחץ על הפלשתינים ולהקשות עליהם לפוצץ את השיחות בטיעון שישראל לא הסכימה לדון בסוגיית הגבולות.

אתמול, לפני הפגישה בין מולכו לעריקאת, הודיע יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן כי השיחות עם ישראל הסתיימו ללא תוצאות. גם אחרי הפגישה טענו הפלשתינים כי לא היתה פריצת דרך והדגישו כי יקיימו בימים הקרובים הערכת מצב יחד עם מדינות ערב כדי להחליט אם להמשיך בשיחות או לא.

בתוך כך, נמשכים מאמצים בינלאומיים אינטנסיביים למניעת כישלון השיחות בירדן. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה היום בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו, ואמרה לו כי היא מודאגת מאוד מכך שהשיחות בירדן יתפוצצו.

בהודעה שפרסמה מרקל נאמר כי היא הדגישה בפני נתניהו שעליו לעשות כל אשר ביכולתו כדי לאפשר לתהליך להימשך. היא עדכנה את נתניהו על פגישתה בברלין עם אבו מאזן בשבוע שעבר, וציינה כי היא קראה לאבו מאזן להמשיך בשיחות. נתניהו הדגיש בפני הקנצלרית כי ישראל מוכנה לבצע שורה של צעדים בוני אמון כלפי הפלשתינים כדי שהשיחות יימשכו. מרקל השיבה כי היא תיצור קשר בהקדם עם אבו מאזן ותעדכן אותו על כך.

בשבועות האחרונים דרשו הפלשתינים כי ישראל תשחרר כ-130 אסירים, שנמצאים בבתי הכלא מלפני הסכמי אוסלו, ואת שחרורם של 23 חברי פרלמנט מטעם החמאס. כמו כן, ארה"ב, ירדן והאיחוד האירופי הציעו לישראל לבצע מחוות שונות כלפי הרשות, דוגמת הפסקת פעילות צה"ל בשטחי A, ומתן אישור לפלשתינים להגביר את פעילותם בשטחי B ו-C בגדה המערבית, שם הרשות כמעט ואינה פעילה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו