'ציוד מהמאחז הושלך למזבלה. הערבים בזזו'

תושבי 'מצפה אביחי' מספרים על אירועי אמש: המינהל האזרחי פינה ציוד פרטי ממתחם המאחז והשליך למזבלה. עשרות ערבים הגיעו לבזוז.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בשבט תשע"ב

כוחות המינהל האזרחי הגיעו אתמול למתחם 'מצפה אביחי' (גבעה 18) שליד קריית ארבע והוציאו מהמקום ציוד השייך למתיישבים שהוצאו ממנו לפני מספר ימים. התושבים מספרים כי לתדהמתם התברר להם שהציוד הושלך למזבלה הסמוכה לישוב כרמל ובתוך זמן קצר עטו עליו עשרות ערבים שבזזו מכל הבא ליד. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אריה דיוויס, תושב המקום שסיפר על האירוע.

"סמוך לאחת בצהרים הגיעו לגבעה משאיות זבל ומשאית אחת של ציוד. הם התחילו להעמיס את הציוד תוך שבירת מה שנשאר שלם. כל מה שנראה היה להם כזבל הם זרקו למשאיות, בין השאר מיטות, ארונות, קולטים... את המקררים הם העבירו למשאית השמורה יותר".

ממשיך דיוויס לספר כי זמן קצר לאחר שהגיעו המשאיות למקום התקבצו תושבים מקריית ארבע וניסו לחסום אותן. כדי לחמוק מהתושבים בחרו נהגי המשאיות בנתיב חלופי בתוך הכפר השכן, ומשם דרומה. "ניסינו לנסוע אחריהם כדי לראות לאן מגיע הציוד שלנו", מספר דייויס. הציוד הגיע לחמט"ר יהודה, אך מסתבר שלא כל הציוד.

"ראינו שרק משאית אחת הגיעה לשם. חשבנו שהשאר יגיעו בהמשך. חיכינו אבל הן לא הגיעו. אחר כך התברר לנו שהשאר נסעו למזבלה ליד הישוב כרמל. הגענו לשם, אבל במקום היו כבר יותר ממאה ערבים שעטו על השלל. הם הגיעו עם טנדרים והעמיסו. זה נראה שמישהו הזמין אותם לשם כי ידע שעומד להגיע ציוד. לנו לא נשאר מה להציל. עמדנו שם חמישה תושבים בתוך כמאה ערבים שצוחקים ולועגים לנו ושואלים אם עוד מעט יבואו עוד נגלות נוספות...".

על האירועים שקדמו למה שהתרחש אתמול מזכיר דייויס כי מדובר בשטח שהוכרז כשטח צבאי סגור לאחר שהמשפחות שהתגוררו בו פונו לפני כשבועיים וחצי. מאז הגיעו למקום ערבים שהצליחו לגנוב ממנו ציוד רב. הם גנבו מכונת כביסה, כוננית, שטחים ואפילו שכפ"ץ קרמי", מספר דיוויס ומוסיף: ביקשנו מהם לאפשר לנו להיכנס לקחת את הציוד אבל בכל פעם מצאו סיפור אחר. פעם אמרו שאי אפשר כרגע, פעם שאין היום כניסות...".

את דבריו חותם דיוויס ומציין כי גם הסירוב לאפשר לתושבים לקחת את הציוד וגם אירועי אמש מתועדים ומצולמים ובקרוב יפורסמו. עובדה קיומו של תיעוד ברור לאירועים עשויה לגרום להם לפנות לבית המשפט למרות שזה מכבר איבדו את האמון במערכת המשפט הישראלית.

מלשכת דובר צה"ל מגיבים לאירוע ואומרים כי "בעקבות פינוי המאחז הבלתי חוקי, המכונה "גבעה 18" לפני כשבועיים, אושרה הוצאת ציוד מהבתים שהיו מיועדים להריסה. לתושבי המאחז ניתנה אפשרות להגיע ולקחת את רכושם השייך להם. לאחר כשבועיים בהם נמנעו מלעשות כן, הוחלט לפנות את הציוד (לרבות ציוד יקר ערך) אל מחנה החטיבה המרחבית, וזאת על מנת לייתר את הצורך בהצבת חיילים לשמירה על הציוד במקום וכן על מנת למנוע פגיעה בציוד. הציוד פונה בצורה מסודרת, לאחר תיעוד, אל מחנה החטיבה וניתן לקבלו שם גם כיום".

באשר להעברת הציוד למזבלה טוענים בצה"ל שעל פי הידוע והמתועד בידי המפקדים בשטח אין בסיס לטענות.טוען....