מתיישבי גוש קטיף: נותנים קרדיט למנכ"ל הנכנס

חברי ועד מתיישבי גוש קטיף נפגשו עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אשר הבטיח לעשות הכל להסרת החסמים לשיקומם.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ו' בשבט תשע"ב

מתיישבי גוש קטיף: נותנים קרדיט למנכ"ל הנכנס-ערוץ 7
ימונה. הראל לוקר
פלאש 90

חברי ועד מתיישבי גוש קטיף, נציגי כל הישובים שנעקרו מהגוש ובראשם דורון בן שלומי, נפגשו אחר הצהריים עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה הנכנס, עו"ד הראל לוקר, לפגישת היכרות ראשונה, במטרה לרתום אותו למאמץ לשיקום עקורי הגוש.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר אבי פרחן, חבר ועד המתיישבים וראש ועד אלי סיני, כי בפגישה עם לוקר עלו הבעיות השונות אשר עד היום, קרוב לשבע שנים מאז הגירוש, מקשות על שיקומם של העקורים, רובן בעיות טכניות או בירוקטיות.

"אמרתי ללוקר, אתה נכנס לקרב מאסף שש וחצי שנים לאחר הגירוש, אולם השיקום לש העקורים נמצא עדיין רק בתחילתו. ההליכים הבירוקרטיים לא מתנהלים כמו במשימה לאומית, הפקידות במשרדים השונים פשוט מתעמרת בנו", אומר פרחן.

פרחן מציין כי סיפר ללוקר על הקשיים הגדולים בהגעה לבתי הקבע, "עד היום, קרוב לשבע שנים אחרי הגירוש, תושבי אלי סיני עוד לא קרובים אפילו להנחת אבן הפינה. במקרה הטוב עשר שנים לאחר הגירוש אנחנו ניכנס לבתי הקבע. לשם השוואה פינוי חבל ימית התרחש בחודש אייר ובחודש תשרי שלאחריו כבר הנחנו אבן פינה".

סוגייה נוספת שעלתה בפגישה היתה השיקום התעסוקתי, "הסברנו כי גם אחרי שאנשים יכנסו לבתי הקבע הם יגיעו לשם עם חובות גדולים ועם קשיים גדולים. חייבים לבנות תכנית מקיפה לשיקום תעסוקתי באזורים בהם יוקמו ישובי הקבע".

למרות שורת הבעיות ציין פרחן, כי המשתתפים בפגישה התרשמו לטובה מנכונותו של לוקר להיכנס לעובי הקורה, "לוקר ציין כי הוא מודע לכך שמדובר בטראומה לאומית וכי הו מתחייב לפעול על מנת שהסאגה תסתיים. אנחנו מאמינים לו ומקווים לראות כבר בקרוב את תוצאות פעולותיו".