רשמים מהביקור אצל פולארדיוני קמפינסקי


"זה לא הביקור הראשון שלי", מספר מלקולם הונליין סגן יו"ר ארגון הגג של הגופים היהודיים בארה"ב שביקר את יונתן פולארד בבית הכלא לפני מספר ימים.

"פגשתי אותו לפני שנים רבות בביקור בבית הכלא. מזה זמן רב רציתי לעשות זאת שוב ועכשיו חשבנו שזה חשוב במיוחד לאחר הפגישה שלנו עם סגן נשיא ארה"ב", אומר הונליין.

כזכור, נציגי הקהילות היהודיות נפגשו עם סגן הנשיא ג'ו ביידן לאחר שזה התבטא נגד שחרורו של פולארד, תוכן הפגישה חסוי, אך הונליין מבהיר כי הם הציגו את כל הטענות לטובת השחרור.

הביקור אצל פולארד השאיר רושם רב אצל הונליין והוא מגדיר את יונתן כ"בן אדם מיוחד ומרשים". "כשאתה חושב על מישהו שנמצא 27 שנים בבית הכלא, ומתוכן 7 שנים בבידוד מוחלט, אתה מבין שזה כמעט על-אנושי להיות כה צלול, אינטליגנטי ורגוע כפי שהוא".
 
הונליין התייחס גם למצבו הרפואי הירוד של פולארד, וסיפר כי יש לו התמודדויות רפואיות משמעותיות אשר "אמנם אינן מסכנות חיים באופן מיידי אך הן בהחלט בעלות פוטנציאל לסיכון חייו". אך הונליין מדגיש כי למרות שהמצב הרפואי מהווה עוד סיבה לפעול לשחרורו של פולארד, זה לא העיקר - העיקר, הוא מסביר, זה שהוא שילם את חובו כבר 27 שנים ואף הביע כמה וכמה פעמים חרטה על מעשיו. "מספיק, הגיע הזמן לשחרר אותו".


כמו כל מפגש של מבקרים עם פולארד, גם המפגש האחרון התקיים באווירה מתוחה למדי, כאשר סוהר בבית הכלא עומד בכל הזמן צמוד למפגש, מאזין לדברים ובהתאם לזה כל הנוכחים זהירים בדבריהם. הונליין מדגיש שלפולארד אין שאיפות פוליטיות - "הוא רוצה לבנות את חייו מחדש ולהיות אזרח שנותן מעצמו".


לשאלתנו, היכן ירצה פולארד לפתוח דף חדש בחייו עונה הונליין בהחלטיות - "בישראל".