מציע גושים. נתניהו.
מציע גושים. נתניהו. פלאש 90

שליחו של ראש הממשלה, עו"ד מולכו יוצא שוב ושוב לשיחות מדיניות מול הצוות הפלשתיני, ונדמה שדברים מתקדמים, אם כי דבר לא באמת ידוע שכן הצדדים שומרים על עמימות מכווונת. כעת נראה שהדברים מתבררים, אם כי לא באופן ישיר.

חבר הכנסת מגלי והבה המבקר בירדן, מדווח לערוץ 7 על שיחותיו עם המתווכים מהאו"ם והמתווכים הירדניים בין הצוות הישראלי בראשות מולכו לבין הצוות הפלשתיני בראשותו של סאיב עריקאת. מדבריו ניתן ללמוד לא מעט על המתווה המדינה אותו מציע ככל הנראה נתניהו לפלשתינים בשיחות הללו.

לדבריו של חבר הכנסת והבה המתווכים מדווחים על הצעה ולפיה תשמור ישראל על ריבונותה בגושי ההתיישבות כדוגמת אריאל, מעלה אדומים וגוש עציון אך מנגד תמסור לפלשתינים אדמות בנגב ביחס שווה.

ווהבה קובע כי לנתניהו אין ברירה אלא להציג תכנית מדינית שמשמעותה היא ויתור בהיקף לא פחות מזה שהסכימו לו ממשלות קודמות בראשות אולמרט וברק.

בדבריו מזכיר ווהבה כי נתניהו הסכים למתווה ולפיו עד סוף דצמבר יגיע לסיכום בסיסי, מעין נייר עמדה מוסכם, מול הפלשתינים בשאלת הגבולות. במידה ולא יגיע לסיכום מעין זה עשוי  האו"ם ליטול את מושכות המו"מ ולכפות על שיראל מהלך מדיני שאין היא חפצה בו.

עם זאת הוא מזכיר כי גם הפלשתינים נמצאים "עם אקדם על הרקה", כלשונו, שכן אם יציע להם נתניהו הצעה שתהיה מקובלת על העולם והם יסרבו לה יירד לטמיון רעיון שתי המדינות לשני עמים ו"יהיה תוהו ובוהו, כי אנחנו כבר שומעים עכשיו חלק מהם מציעים מדינה אחת לשני עמים, וכשאנחנו רואים את האביב הערבי אנחנו יכולים לנחש לאן זה יוביל", אומר ווהבה ומוסיף: "אין לנתניהו ברירה אלא להציע את הגושים ותמורתם אדמה בנגב. הרי אם סחורה מסוימת נמכרה במחיר מסויים אף אחד לא יסכים לקבל אותה במחיר יותר יקר...".

ווהבה מדגיש שמתווה זה של גושי התנחלויות תמורת אדמה בנגב אינו הצעה שהוא מעלה בפגישותיו בירדן, אלא הדיווחים שאותם הוא מקבל מהמתווכים בשיחות. "אני לא מציע הצעות כאן. אני לא מייצג את הממשלה. את הדברים אני שומע ממתווכי השיחות הירדנים והנציגים מהאו"ם".

כאן המקום להזכיר כי רעיון חמשת הגושים נולד ונהגה בין אריאל שרון לבוש האב, והיה למתווה העקרונות המדיניים של 'קדימה'. נראה שבימים אלה הוא הופך לעקרונות שמובילות את ממשלת נתניהו למו"מ השקט מול הפלשתינים.