שוק אירופי מתרומם
שוק אירופי מתרומםפלאש 90

מדובר בתוצאה של המשבר הכלכלי שפקד את אירלנד. האמן המובטל פרנק באקלי החליט להביע את מחאתו נגד העלייה החדה במחירי הדיור ונגד המצב הכלכלי ורמת האבטלה על ידי בניית בית משטרות גרוסים של אירו. כך מדווחת רשת BBC.

הלובי של בית זכוכית, ששימש בעבר בניין משרדים ריק בגלל מחירי הדיור הגבוהים, נבנה מחדש מקירות העשויים משטרות אירו שעברו תהליך גריסה. הבנייה שיקפה, מבחינת האומן, את התהליך שבו הכסף מחליף ידיים.

"לכו לשם ותיקחו כמה "ממתקים" לעצמכם", קראה מבקרת אחת בעודה מצביעה על שטרות של 50,000 אירו. "הייתי צריכה להכניס איתי את התיק שלי, והייתי הופכת למיליונרית", אמרה אחרת.

האמן הזמין לבית החדש אנשים שונים ולא מוכרים בתקווה שהם יקבלו השראה ויתחיל דיון ציבורי בנוגע לחוב הלאומי של אירלנד ומשמעות ערך המטבע.

כמו רבים מחבריו, באקלי נפל קורבן למשבר הכלכלי הפוקד את אירלנד, וקנה בית בשיא תקופת מחירי הדיור באירלנד עם משכנתא גבוהה עבורו ועבור משפחתו.

הוא מספר כי תהליך נטילת האשראי היה מהיר תחת הרגשת אופוריה למרות שהכנסותיו לא היו קבועות, ורק לאחר כמה שבועות הרגיש את המחיר הכבד ולא הצליח לעמוד בהחזרים החודשיים. הוא סיפר על תהליך גירושין מכאיב שעבר עקב המשבר הכלכלי שפקד את הבית, ועל כך שעבר להתגורר תחת סככה מאחורי הבית לאחר שהתחילו לעקל לו רהיטים מתוך הבית.

חבריו, הוא מספר, נמצאים במאבקים דומים, וחבר אחד שהיה יזם נדל"ן והפסיד הכל אף התאבד.

הרעיון עלה לו כאשר היה בחתונה של חבר, בה השתמשו בשטרות הגרוסים כקונפטי שזורקים על בני הזוג. "שאלתי את עצמי מהו הערך האמיתי של הנייר הזה, ומה הנייר הזה עושה לנו", הוא תיאר.

"החלטתי ליצור מיצג אומנותי שיבטא את האבסורד של המצב הכלכלי האירי", אמר. בתחילה הוא השתמש בשטרות הגרוסים ליצירת תמונות, ורק בסוף השנה הוא החליט ללכת על מיצג גדול יותר.

הלבנים העשויות שטרות גרוסים ניתנו לבאקלי בהשאלה, והן תילקחנה בחזרה על מנת להיפטר מהן מיד לאחר סיום הצגת המיצג. כיום הוא מתגורר בתוך הבית במהלך השבוע בו הבית פתוח למבקרים ובסופי שבוע הוא חוזר למקום מגוריו הרגיל.