דחייה נוספת בהעלאתו להצבעה של החוק להסדרת המאחזים. חבר הכנסת זבולון אורלב, יוזם ההצעה, החליט לדחות את העלאתה בשבוע, וזאת במסגרת מאמציו להשיג רוב להעברת החוק.

נזכיר כי לפי שעה עומדת בעינה התנגדותו של ראש הממשלה נתניהו להצעת החוק, וזאת בטענה שהחוק פוגע בניסיונות להגיע להסדרה מתואמת מול תושבי מגרון וישובים נוספים. עוד נזכיר כי ראש הממשלה מסרב לפי שעה לאפשר לשרי הממשלה חופש הצבעה ודורש מהם להצביע נגדו. בקשתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, למתן חופש הצבעה נדחתה על ידי נתניהו.

נציין כי עיקרי החוק הן שכל ישוב שנבנה בתום לב על אדמה שמאוחר יותר התברר בבית משפט כי מדובר באדמה פרטית, במידה והישוב עומד על מקומו ארבע שנים ומעלה הוא לא ייהרס או יועתק אלא ישולם לבעליו פיצוי כספי או חלופה קרקעית.

חוק זה לטעמם של משפטנים רבים הוא הדרך היחידה שיכולה להביא להכשרתם של ישובים כמו מגרון, שכן ועדת המאחזים שהוקמה השבוע, בראשותו של השופט בדימוס אדמונד לוי, אינם נכללים במנדט שניתן לה. מנדט זה, כך על פי דרישת היועץ המשפטי לממשלה, לא כולל דיון והכשרה של ישובים ומאחזים שבג"צ דן בהם כבר בעבר או שעניינם נדון כעת בפני שופטי בג"ץ. בהגדרה זו נכללים עמונה, מגרון, גבעת אסף וגבעת האולפנה שעל הריסתם הכריע כבר בג"ץ. המשפטנים טוענים כי הפתרון היחיד עבור ישובים אלו הוא שינוי המצב החוקי שלהם, מהלך שיחייב את בית המשפט לדון בעתידם מחדש, על פי החוק החדש.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר חבר הכנסת אורלב כי לפי שעה אין כל ביטחון שבעוד שבוע יושג הרוב הדרוש. "לא אתן לחוק הזה ליפול. על פי הכללים בכנסת אם החוק ייפול נצטרך לחכות חצי שנה. לא אתן את התענוג הזה לאיש”, הוא אומר ומביע תקווה שהשרים יעמדו מול ראש הממשלה וידרשו ממנו חופש הצבעה שיאפשר את העברת החוק. את החלטת רה"מ שלא לאפשר חופש הצבעה הוא מגדיר כמהלך אנטי דמוקרטי שנובע מתחושתו שאם יאפשר חופש שכזה החוק יעבור.

עוד הוא מציין כי העלאת החוק תהיה תלויה גם בעמדתם של תושבי מגרון מול הצעות הממשלה. הוא מזכיר כי קיימת כעת דחיפות להעלות את החוק שכן חרב ההרס מתנופפת מעל מגרון, והרס זה אמור להתבצע ע"פ החלטת בג"ץ עד יום ה-31 במרץ. לעומת זאת במידה ויהיה הסדר מוסכם במגרון הרי שהדחיפות להעלאת החוק תרד במידת מה, אם כי לא תבוטל, שכן ההסדר במגרון אינו פותר את המציאות בשאר הישובים המדוברים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו