חברים. ליברמן ובירד
חברים. ליברמן ובירד פלאש 90

שר החוץ הקנדי, ג'ון בירד, ושר האוצר, ג'ים פלהטי, ביקרו בתחילת השבוע בישראל וברשות הפלסטינית. בישראל נועדו השרים עם נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן ראש הממשלה דן מרידור, שר החוץ אביגדור ליברמן, ושר הביטחון אהוד ברק. בירד היה אורח כבוד בכנס הרצליה ופלהרטי נועד עם שר האוצר  יובל שטייניץ, נגיד הבנק המרכזי סטנלי פישר, והמדען הראשי במשרד התעשייה. כמו כן השתתף במפגש עם אנשי עסקים בכירים במשק הישראלי.

השר פלהרטי אמר על רקע הביקור, כי "לקנדה וישראל יש מערכת יחסים חזקה והדוקה המבוססת על ערכים ואינטרסים משותפים ועל קשרים פוליטיים וחברתיים איתנים". לדבריו, הביקור הוא הזדמנות ייחודית לדון בנושאים כלכליים משותפים, כמו הגדלת הסיוע למגזר הפרטי עבור מחקר ופיתוח של חידושים טכנולוגיים.

את היום הראשון הקדיש בירד לביקור במוזיאון "יד ושם", שם הניח זר לזכר הניספים והשתתף בטקס חנוכת מרכז חדש לחינוך בנושא השואה. בנאום מרגש דיבר בירד על חשיבות זיכרון השואה כדי שלא לשכוח את לקחיו של רצח העם שביצעו הנאצים.

בירד הדגיש, כי קנדה היא הידידה הטובה ביותר של ישראל, המגלמת ערכים משותפים לקנדה ובהם חירות, דמוקרטיה, זכויות אזרח ושלטון חוק, והיא תוסיף לעמוד לימינה של ישראל נוכח האיומים והאתגרים העומדים בפניה בעקבות האביב הערבי, הן הצבאיים והן במסגרת קמפיין הדה לגיטימציה, אותו כינה "האנטישמיות החדשה".

בהקשר אחר, שיבח בירד את ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, על מנהיגותו והזכיר לחיוב את נאומו של נתניהו בעצרת האו"ם. הוא הביע ביקורת על מדיניותה של הרשות הפלסטינית, המציבה תנאים מוקדמים למו"מ מדיני עם ישראל, וקרא למנהיגות הפלסטינית להתמקד בבניית המוסדות של המדינה שבדרך, להכיר בישראל ולחזור לשולחן המו"מ.

"הסטטוס קוו אינו אופציה", אמר בירד. "אנו תומכים בפתרון של שתי מדינות אליו יגיעו במו"מ ע"י שני הצדדים וללא תנאים מוקדמים, אנו סבורים כי הצהרת הקוורטט בספטמבר האחרון מניחה את היסודות לחזרה למו"מ. אנו קוראים לשני הצדדים לקבל את עקרונות הקוורטט ולחזור לשיחות ישירות ומקווים שהמעורבות של ירדן תשפיע לטובה". בפגישה עם הנשיא פרס הביע בירד את רצונה של קנדה להרחיב את שיתוף הפעולה עם ישראל בתחום המדעים והטכנולוגיה.

לשר בירד נלווה בביקורו בישראל הרב חיים מנדלסון, מנהל יחסי הציבור של חב"ד לובביץ'. יחד עימו ביקר בירד בכפר חב"ד ונפגש עם בני משפחות של נפגעי טרור. אתר האינטרנט חדשות חב"ד מדווח, כי בירד הזדהה עם הסבל של נפגעי הטרור וסיפר כי בעת ששירת במשרד החוץ, בתקופת מלחמת לבנון השנייה, פנה לממונה עליו ושאל מה קנדה צריכה לעשות מבחינה מדינית. הממונה אמר לו, כי קנדה אינה מתערבת ושאין היא אינה יכולה להבחין בין הטובים לרעים. בירד לא השלים עם התשובה וחזר לממונה עליו והמחיש לו בציור את הצורך לתמוך בישראל, מדינה חופשית ודמוקרטית, נגד חיזבאללה שהוא מרכז לטרור העולמי.