מיכאל איתן בכנס הרצליה
מיכאל איתן בכנס הרצליה צילום: פלאש 90

במושב תחת הכותרת"בעקבותהמחאה:מדיה חדשה,העצמהאזרחית ועיצוב מדיניות" שהתקיים בכנס הרצליה ה-12,אמר השרמיכאל איתן כי"אחת הבעיותהקשות של הדמוקרטיה הייצוגית היא שזמנהאזל".

"יש משבר אמוןוניכור של אוכלוסיות רחבות מאד", ציין איתן, "זה בא עםהטכנולוגיה שמאפשרת קשר דו כיווני ברורשתוביל למהפכה שנכנסת ליחסים שבין הממשללאזרח ואנו רק בתחילתה.אנחנו הולכיםבעקבות המדינות המתקדמות ביצירת ממשלפתוח בעל שקיפות,שיתוף ציבור,אחריות על בסיסהטכנולוגיה הקיימת.

עוד הוסיף השר איתן כי "בימיםאלו מוקמת יחידה במשרד המשפטים שתפקידהלשנות חשיבת הממונים על חופש המידע.בנוסף,שיתוף ציבור-פרוייקט שלשיתוף הציבור,אתר בעל 335דיונים והצעותחוק בו הציבור מגיב ומציע הצעות לייעולהמועברות למשרדים הרלוונטיים.שיאו של הדיאלוגהיה במחאה-התקיימו מעל3000רעיונות והצעותמפורטים שהועברו לועדה, ואף ניסו ליצורתיאום עם אתר המחאה שלא עבד.המחאה לא קראהלחילופי שלטון כמו במצרים אלא לשינויתרבות".

סתיו שפיר,מיוזמותהמחאה החברתית,אמרה כי הדיון בוועדהלתכנון בנייה בנושא דיור בר השגה,נולד כתוצאהמהמחאה החברתית,שרק בעקבותיה,הגדירה הממשלהלראשונה מהו דיור בר השגה".

שפיר הוסיפהואמרה "המחאהפרצה כי בתקופה האחרונה אנו מגלים תקשורתאחרת,האינטרנט אחדהדברים המופלאים שנוצר לקידום החופש,הראה שידע הואדבר נגיש.האנשים היחידיםשהם לא נגישים לדעת הקהל הציבורית הם אלושאחראים לגורלנו.הציבור הפסיקלהיות טיפש,התחיל לקרואאת האותיות הקטנות ועכשיו הגיע הזמןשהממשלה תלך בעקבותיו.לדעתי המחאהלא נעלמה".

היועץ האסטרטגי, ליאור חורב, אמר"המדיההחברתית אינה מהפכה ולא מחדשת דבר.המהפכות התרחשועם שחר ההיסטוריה וימשיכו להתקיים,המדיה החברתיתלא מחליפה את חוכמת ההמון.בסופו של דברזו צורה שונה של שיח והעברת מסרים".לדברי חורב,הבעיה של המדיההחברתית היא שהיא שהשיח בה מאופייןב"לייק".

"השינויהאמיתי הוא לא בתחום התקשורת ותחוםהקומוניקציה,אלא בהשטחהמוחלטת של הממד הארגוני לצד עמעום הזיקות.האם יש מכנהמשותף מהותי לאורך זמן?כיכר תחרירהייתה הישג עצום שהתרחשה אך האם הובילהלהישגים פוליטיים?אני בספק אםהתוצאות מגשימות את הציפיות",אמר חורב.

לדבריו,המכנה המשותףהוא שוויוניות בטכנולוגיה."בממד העיקריוהמהותי של המחאה-בין העובד למקבלהקצבה,בין המתנחללתושב הקו הירוק,אין למדיההחברתית שום יתרון.אנו משתמשיםבאמצעים משוכללים שיש בהם ממד עצום שלהונאה,ממד הרייטינג,כמות לייקים.מה שמאכזב הואשהמדיום השתלט על המהות.אם השר אטיאסבדרישותיו לדיור בר השגה ינצח זה אומרשאנחנו הפסדנו.העובדה שהדרישהלדיור בר השגה משרתת לבסוף את האוכלוסיהההפוכה מוכיחה שיש אוטובוס גדול מאד-השאלה לאן הואנוסע".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו