בג"ץ. מתבקש לעצור שיווק
בג"ץ. מתבקש לעצור שיווקפלאש 90

שופטי בג"ץ, המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, השופט אליקים רובינשטיין והשופט חנן מלצר, קיבלו את עתירת הפרקליט הצבאי הראשי נגד החלטת ועדת השחרורים הצבאית להורות על שחרור מוקדם של אל"מ לשעבר עאטף זאהר.

זאהר הורשע בערכאת הערעור בשורת עבירות מין ובראשן אונס, בחיילת שישירתה כפקידה תחת פיקודו. בגין שורת עבירות אלו נגזרו על זאהר 6 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי.

גם לאחר הרשעתו והורדתו לדרגת טוראי סירב זאהר להודות במעשים שיוחסו לו וממילא לא שולב בתכנית שיקום, ועל כן נדחתה פעמיים בקשתו לשחרור מוקדם, אולם לאחר שבניגוד לדרישת הועדה לא גובשה תכנית שיקום לאסירים שאינם מוכנים להודות במעשיהם החליטה הועדה לשחררו שחרור מוקדם.

על החלטה זו עתרו לבג"ץ הפרקליט הצבאי הראשי, הפקידה שנפגעה ואיגוד המרכזים לסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

השופטים קיבלו כאמור את העתירות, תוך שהם מציינים כי שאלת מסוכנותו של זאהר לא נבחנה עד תומה, ובנוסף, "דעת הרוב לא העמידה אל מול רצונו של המשיב לצאת לחופשי ולהשתקם אף את רצונה של המתלוננת לנסות ולשקם את חייה שלה. המדובר בהתעלמות משיקול חשוב, פגם הגורע גם הוא מסבירות ההחלטה".

עוד ציין השופט מלצר בחוות דעתו, כי "לא מצאתי בדעת הרוב הידרשות של ממש לשאלה של הפגיעה החמורה באמון הציבור במערכת המשפט, באכיפת החוק ובהרתעת הרבים. אין בדבריה התייחסות אף לעובדה שמפקד בצבא שאנס את פקודתו פעמים רבות וביצע בה מעשים מגונים, ואשר בית המשפט העליון גרס כי התחייבה "החמרה משמעותית" בעונש של שש שנות מאסר, שגזר בית הדין לערעורים על המשיב – ייצא לחופשי בחלוף כארבע שנים בלבד מתחילת מאסרו".