פגיה. אילוסטרציה
פגיה. אילוסטרציה פלאש 90

בשורה להורי פגים ויילודים מאושפזים, אשר נאלצו עד היום להסתפק בהארכה קצובה בזמן של חופשת הלידה, גם במקרים של אשפוז ממושך.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו) ואח', לפיה אישה לאחר לידה אשר תינוקה חייב להישאר בבית החולים בשל אשפוז, תהיה זכאית להאריך את חופשת הלידה כמשך התקופה בה יאושפז התינוק, עד למקסימום של עשרה שבועות, וזאת בתשלום מלא.

בנוסף לתשלום המלא, יישמרו לאורך תקופה זו כל זכויותיה של היולדת, כולל מקום עבודתה ודמי לידה.

כיום, מגביל החוק את משך התקופה בה זכאית אם לתינוק מאושפז להאריך את חופשת הלידה ולקבל תשלום בעבורה. כך, לדוגמה, אם לתינוק המאושפז עד 6 שבועות זכאית להארכה של עד 4 שבועות בלבד (הצעת החוק שאושרה היום מאפשרת להאריך את חופשת הלידה לכל תקופת האשפוז), אם לתינוק המאושפז עד 8 שבועות זכאית להאריך עד 5 שבועות בלבד (הצעת החוק שאושרה היום מאפשרת להאריך את חופשת הלידה לכל תקופת האשפוז), אם לתינוק המאושפז עד 10 שבועות זכאית להאריך עד 6 שבועות בלבד (הצעת החוק שאושרה היום מאפשרת להאריך את חופשת הלידה לכל תקופת האשפוז).

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ בירך על הצעת החוק והודיע כי יפעל לזרז את אישורה במליאת הכנסת. הוא ציין לטובה את פועלה של חברת הכנסת לוי-אבקסיס למען השכבות החלשות והנזקקים.

ח"כ לוי-אבקסיס הודתה לכץ על קידומה המהיר והיעיל של הצעת החוק, ואמרה: "אנחנו יוצאים מהוועדה ובפינו בשורה אמיתית להורי פגים. כעת יוכלו להשקיע את מלוא זמנם ומרצם לטיפול בתינוק".