אושר: כניסה חינם לטקסי יום הזיכרון

ועדת החינוך אישרה לקריאה שנייה ושלישי את הצעת החוק האוסרת גביית תשלום עבור השתתפות בטקסי יום הזיכרון.

חזקי ברוך , י"ד בשבט תשע"ב

שבר שמעצים את קודמו
שבר שמעצים את קודמו
פלאש 90

ועדת החינוך אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק האוסרת גביית תשלום בעבור השתתפות באזכרות, בעצרות עם ובטקסי התייחדות, או באירועים אחרים לציון יום הזיכרון.

מדובר באירועים המאורגנים על ידי משרד ממשלתי, גוף מתוקצב, גוף נתמך או גוף שהמדינה או רשות מקומית משתתפת בתקציבו באופן ישיר או עקיף. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי יום הזיכרון הוא אירוע לאומי וממלכתי שבו אזרחי המדינה מתייחדים עם זכרם של מי שנפלו במערכות ישראל. גביית תשלום עבור ההשתתפות באירועים הנערכים ביום זה אינה ראויה ופוגעת במאפיינים הייחודיים של היום ובמשפחות השכולות ואף עלולה למנוע השתתפות הציבור באירועים הללו.

ח"כ משה מוץ מטלון, יוזם החוק, אמר "חשיבות החוק היא בכך שמדינת ישראל לא תנצל את השכול ולא יגבה שום תשלום עבור ההתייחדות עם בנינו ובני משפחותינו. אנחנו מקדשים את היום הזה ולא תתאפשר עשיית רווח".

פיני קבלו, סמנכ"ל מרכז השלטון המקומי אמר כי ראשי הרשויות תומכים בהצעת החוק וימנעו מכל גבייה עבור השתתפות בטקסי יום הזיכרון.  

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר הודיע כי החוק יעלה לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בכפוף לסדר יומה, וכי הכוונה שהחוק יכנס לתוקף כבר ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שיחול ב-25 באפריל 2012.

לדבריו, "החוק עושה צדק עם זיכרון חללי מערכות ישראל. הצעת החוק מספקת זמן לכל מארגני הטקסים להתכונן לטקסי יום הזיכרון בצורה ראויה ולשמור על כבודם של הנופלים".

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת משה (מוץ) מטלון, שלי יחימוביץ', אורית זוארץ, רונית תירוש, חמד עמאר, אנסטסיה מיכאלי, מרינה סולודקין ויעקב כץ.