הבורסה ערוכה לשעת חירום?

בדיקה של כתב ערוץ 7 חושפת כי רק בימים אלו נכתב נוהל חירום להפעלת הבורסה בת"א. איך מתייחסים לאיומים הביטחוניים ברחוב אחד העם?

אפרים מורנו , י"ד בשבט תשע"ב

ברוקר בבורסה
ברוקר בבורסה
פלאש 90
בימים אלו נשמעות חדשות לבקרים הצהרות מלחמתיות ממדינות ערב השכנות. ערוץ 7 בדק האם הבורסה לניירות ערך בת"א ערוכה לשעת חירום, ולאיזה תרחישים נערכת הבורסה.
 
להפתעתינו גילינו כי רק בימים אלו כותבים בבורסה נוהל להפעלתה בשעת חירום, "במסגרת ההערכות הלאומית לשעת חירום, נערכת הבורסה בתיאום הגורמים הממלכתיים והפורום הלאומי כלכלי לחירום", בבורסה הוסיפו "בימים אלו נמצאת הבורסה בעיצומו של תהליך כתיבת נוהל להפעלת הבורסה בחירום". 
 
בנוסף בדקנו האם המסחר בבורסה יפתח בתרחיש של נפילת טילים על ת"א, והאם המסחר יופסק. בבורסה ציינו כי "לבורסה מתקן גיבוי המאפשר את המשך המסחר במידה ובנין הבורסה נפגע".

נציין כי בתקופת מלחמת המפרץ לפני כעשרים שנה הבורסה הייתה סגורה למספר ימים, "הבורסה פעלה בהתאם להנחיות הציבוריות, והיתה סגורה במשך 3 ימים בהם היה מושבת כל המשק. לאחר מכן התנהל המסחר בכל יום אך בשעות מסחר מקוצרות".

בימים האחרונים פרסם ראש מכון המחקר הרשמי של הפרלמנט האירני מאמר בו הוא קורא לראשונה למלחמת-מנע של אירן נגד ישראל. הבכיר קרא במאמר לתקוף תחילה בין לוד וירושלים, בעיקר באזור המושב שדות מיכה, ובבסיס חיל האוויר בתל נוף, שבו לטענתו נמצאים טילי "יריחו", שמאיימים על אירן.