כפר בדואי בנגב
כפר בדואי בנגב אילוסטרציה. פלאש 90

הפרוטקשן חדר גם לחברה הלאומית לדרכים. מתחקיר שעשו בתנועת רגבים עולה בבירור כי תושבי הפזורה הבדואית הכפרים הבלתי חוקיים בנגב הפעילו פרוטקשיין, איומים וסחיטות על מנהלי מע"צ העובדים במקום.

מפרטי התחקיר של תנועת רגבים עולה כי על מנת לקדם סלילת והרחבת כביש 40 בקטע שנמצא מזרחית לבאר שבע (בין צומת הנגב לרמת חובב), שילמו מנהלי מע"צ דמי חסות לתושבים הבדואים הגרים בסמוך למקום העבודות. הכספים הועברו לחברי כנופיות שאיימו על אנשי החברה הלאומית לדרכים על מנת לאפשר לעבודות הפיתוח להתקיים.

מצילומים של מצלמה נסתרת ששודרו בכתבה בחדשות 10 (יום שני) מתארים קבלני בטיחות של מע"צ איך הם שילמו דמי חסות כדי שלא יגנבו תמרורים ושלטים משטחי העבודות בכביש 40. אחד הקבלנים אף אמר במפורש כי ישנו הסכם בין מע"צ לגורמים עבריינים בפזורה הבדואית כי גובה התשלום יהיה על סך 5,000 ₪ לחודש על מנת שהשילוט יישאר על מקומו ומה שילקח יוחזר.

בכתבה אף התראיינו, בטשטוש פנים, קבלנים של מע"צ וציינו קבל עם ועולם כי מנהלי החברה הלאומית לדרכים מודעים לתשלומי דמי החסות ואף מאשרים את זה.

בנוסף אף צוין על ידי עובדי מע"צ כי במסגרת תשלומי דמי החסות מפתחת החברה הלאומית לדרכים כבישי גישה בין הכפרים ואף מקימה צמתים ורמזורים ייעודיים עבורם. למותר לציין כי הכפרים אינם חוקיים וכל הוראה של בית משפט או של רשות מוסמכת לפינוי המקום עלו בתוהו, וכעת חברה לאומית נותנת גושפנקה להתיישבות לא חוקית ואף מפתחת אותה.

מאיר דויטש רכז דרום בתנועת רגבים: "קבלני משנה של מע"צ נתקלים במציאות קשה ביותר, כאשר עבריינים בדואים מאיימים עליהם ומחייבים אותם לשלם עבור המשך עבודות בכביש 40. חברי הכנופיות באים אליהם ואומרים שאם לא יסללו להם כבישי גישה לבתים או לחלופין לא יתנו להם חומרי בניה על מנת לעשות את השבילים בעצמם אזי מע"צ לא יוכלו להמשיך לעשות את העבודות ההרחבה בכביש הראשי. זה מחדל קשה מנשוא שקבלני מע"צ נופלים לרשתם של כנופיות עבריינים מהפזורה הבדואית. המשטרה והרשויות חייבות להתערב ולעצור את התופעה הפסולה הזו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו