קצת סדר בכיס הפרטי והציבורי

בספר חדש נשחטות כמה פרות קדושות בנושא הקפיטליזם, והכל בשפה קריאה וברורה ולא רק לכלכלנים.

רחל בן אליהו , ט"ז בשבט תשע"ב

מייבאים כסף
מייבאים כסף
פלאש 90

23 דברים שלא מגלים לנו על קפיטליזם
הא-ג'ון צ'אנג
כנרת זמורה ביתן, 302 עמ'.

הכלכלה העולמית מלקקת את פצעיה. כך נפתח ספרו מעורר המחשבה של הכלכלן צ'אנג - קוריאני במוצאו ובעל השכלה כלכלית תוצרת אנגליה. את ספרו הוא כתב בשנת 2010, זאת לאור השפל הכלכלי שפרץ שנתיים קודם לכן, אך נראה שהיום הוא עדיין רלוונטי.

בספר בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, מתוארות כל מיני תיאוריות, עליהן מבוססת התפישה הקפיטליסטית, בצורה חשדנית ותוך העלאת סימני שאלה קשים כלפיהן. כלפי חלק מהטענות בהן "מואכלים ההמונים" במשך שנים, יש לו טענה מורחבת ומנומקת, וכלפי חלק הוא מאיר את המציאות בעיניים אחרות.

לטענתו, מה שמספרים אנשי השוק החופשי נע בין נכון בחלקו, שגוי או מתבסס על רעיונות אנוכיים. בספר הוא מתיימר לספר "כמה אמיתות חיוניות על קפיטליזם, שאנשי השוק החופשי אינם מספרים".

הספר כתוב בשפה ברורה ופשוטה, שגם מי שלא ישב שעה אחת בקורס מבוא לכלכלה יוכל להבין.

למשל, כלפי הטענה שהשוק חופשי ולכן ככל שאנשים ירצו לקנות יהיה יותר ייצור ויותר עובדים ושוב- מספיק כסף לכולם לקנות והגלגל יניע את עצמו, מעלה צ'אנג את הטענה הבאה: שוק אינו באמת חופשי, הכללים פשוט טבועים בו עמוק שכבר איננו מרגישים בהם. השוק אינו באמת חופשי, כי לילדים אסור לעבוד, אי אפשר לייצר איך ומה שרוצים, שהרי יש מגבלות של איכות הסביבה. כדי להיות רופא או עו"ד יש צורך ברישיון מיוחד. וכן הלאה.

לפי כל אלו- השוק אינו באמת חופשי אלא בעל כללים מסוימים.

על האמונה הכלל עולמית שהמדינות המתפתחות (קרי אפריקה) הן עניות ואין מה לעשות, הוא מעלה שלל טענות לפיהן זו אינה גזירת גורל מוחלטת, כי במדינות עניות יש יותר יזמים מאשר במדינות עשירות (מה שהזכיר לי את הספר "הטיגריס הלבן" שממנו אפשר להבין את הסיבות).

הוא שולל עוד פרות קדושות מוכרות והכל בטוב טעם ותוך הסבר בלשון בהירה וקלה. עם זאת, הספר איננו מניפסט אנטי קפיטלסטי, כפי שמעיד עליו כותבו, אלא רק ביקורת על אידיאולוגיית השוק החופשי, "חרף בעיותיו ומגבלותיו, אני מאמין שהקפיטליזם הוע עדיין השיטה הכלכלית הטובה ביותר שהמציאה האנושות". מעניין ומחכים.