אריאל שרון במדבר סיני
אריאל שרון במדבר סיני צילום: פלאש 90

באתר ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, פורסמו אתמול שבעת הכרכים של דו"ח ועדת אגרנט - ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה ב 1974 לבדיקת מחדלי מלחמת יום הכיפורים ולבדיקת הליקויים בתפקוד צה"ל והדרג המדיני הממונה. הוועדה הטילה את האחריות על ראשי הדרג הצבאי וניקתה את הדרג המדיני מאחריות. ממצאים אלו של הוועדה נתקלו בביקורת ציבורית קשה.

ההיסטוריון הצבאי, אריה יצחקי, אומר לערוץ 7, כי שבעת הכרכים שהתפרסמו עברו צנזורה כך שגם היום רב הנסתר על הגלוי. "טוב שהם פרסמו את החומר, אמנם באיחור של 39 שנים. אבל עברתי על החומר ואין שם שום דבר חדש. את הדברים החשובים הם מחקו מטעמים של בטחון שדה וחשיפת מקורות מידע".

יצחקי קורא לפשוט גם על חוות השקמים ולהחרים משם את החומרים שאריאל שרון וכיום בני משפחתו מסתירים בחווה. "אריק שרון לא העביר לוועדת אגרנט את כל המסמכים של אוגדה  143. הוא לקח את החומרים הביתה לחוות השקמים. בשרפה שהייתה שם בשנת 99 טענה המשפחה, שהחומר נשרף. אבל היום אנחנו יודעים בוודאות שזה לא נכון, ויש צילומים שמוכיחים שהארכיון קיים".

לדבריו צריכים להחרים את כל החומרים שנמצאים אצל כל מיני קצינים בדימוס, "החומרים צריכים להיות מפורסמים כדי להפיק לקחים. לא יכול להיות שאנשי  צבא בדימוס ישאירו אצלם חומרים הסטורים".

יצחקי קובע שועדת אגרנט נולדה בחטא. "זו הייתה וועדה שעשתה עבודה חלקית. מונו לה אנשים שאינם מתאימים, חלקם דינוזאורים. אנשי צבא ושופטים קשישים עם דעות קדומות ומטען פוליטי".

לדבריו עדים רבים מסרו לחברי הוועדה, עדויות שקריות וחלק מהנחקרים לא העבירו את החומרים לוועדה, "סגן הרמטכ"ל טליק לא נחקר בצורה רצינית, ועדים רבים מסרו עדויות חלקיות ואף שקריות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו