מהומות הערבים בירושלים
מהומות הערבים בירושלים צילום: פלאש 90

ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, הגדיר ביום השנה לפיגועי ה-11 בספטמבר, את הטרור האסלאמי כאיום החמור ביותר לביטחונה הלאומי של קנדה.

בראיון ל-CBC ב-8 בספטמבר 2011 אמר הרפר, כי "קיימים מספר איומים ברמות שונות, ואולם אם מדברים על טרור, אזי מדובר איסלאמיזם. זה מעסיק את רשויות הביטחון באופן התכוף ביותר במונחים של איומי טרור מוחשיים".

חצי שנה לאחר הראיון מתרגמת ממשלת קנדה את הערכת המצב של הרפר לתפיסת פעולה אסטרטגית. כך מפרסם אתר "שלום טורונטו". השר לביטחון הציבור, ויק טואיס (Vic Toews), הציג ביום חמישי האחרון את האסטרטגיה של הממשלה למאבק נגד הטרור המגדירה סדרי עדיפויות ונשענת על ארבעה יסודות - מניעה, איתור, סיכול ותגובה. כמו כן חושבים הקנדים כיצד להדק את התיאום בין סוכנויות המודיעין והביטחון לעבוד על שיתוף פעולה עם מדינות זרות וארגוני החברה האזרחית מבית.

האסטרטגיה הביטחונית החדשה של הממשלה הקנדית מתבססת על הערכת אופיו והקיפו של איום הטרור ומגדירה את היעד העליון המרכזי והוא התמודדות עם האיומים מבית והאיומים הבינלאומיים כדי להגן על קנדה, האזרחים והאינטרסים שלה. מדי שנה תדווח הממשלה לציבור על ההתקדמות ביישומה של אסטרטגיית המאבק בטרור והתאמתה לנסיבות המשתנות. להלן קטעים מתוך מסמך האסטרטגיה במאבק בטרור של ממשלת קנדה, המגדיר את האיום ומפרט את עקרונות דרכי הפעולה נגדו.

איום הטרורהטרור אינו שיטת פעולה חדשה. בעשורים האחרונים מאות אזרחים קנדים נרצחו או נפצעו באירועי טרור. חזרתו של הטרור השואב את השראתו מארגון אל-קאעידה הוא אך דוגמה אחת לאיומי הטרור איתם מתמודדת קנדה. ארגונים לאומניים, פוליטיים-דתיים והמונעים אידאולוגית ממשיכים לאמץ שיטות פעולה טרוריסטיות כדי לקדם את יעדיהם. על בסיס זה, הטרור מצטייר כדרך פעולה בה נעשה שימוש ע"י גורמים המפעילים אלימות פוליטית וע"י אנשים וארגונים החותרים לעשות שימוש באלימות כדי להשיג את יעדיהם.

בקנדה פעילות טרור מוגדרת כפעולה או אי נקיטת פעולה, בתוך ומחוץ לקנדה, שנועדה להשיג יעד פוליטי-דתי או אידאולוגי, ואשר מכוונת להטיל מורא על הציבור בהקשר לביטחונו, ובכלל זה ביטחון כלכלי, או לאלץ אדם, ממשלה או ארגון (בקנדה או מחוצה לה) מלעשות או להימנע מעשייה של פעולה מסוימת, ואשר חותר לגרום נזק באופנים שונים.

הטרור ממשיך להוות איום משמעותי לקנדה ולאינטרסים הקנדיים בעולם. איום הטרור הגלובלי הניזום ע"י ארגונים ואנשים נעשה מגוון ומורכב יותר בביטוייו. איום הטרור על קנדה מורכב משלושה גורמים: קיצוניות אסלאמית סונית, הן מבית והן בחו"ל, ארגוני טרור בינלאומיים, ומבית - קיצוניות המבוססת על נושא אידאולוגי.

קיצוניות אסלאמית סונית – מקרים חוזרים ונשנים של ביטויי אלימות הקשורה לקיצוניות האסלאמית הסונית מפנים את הזרקור על התפתחות של איום הטרור לפחות מאז שנות השבעים. כיום, אלימות המונעת ע"י קיצוניות אסלאמית סונית היא האיום המוביל על הביטחון הלאומי של קנדה. למרות הלחץ הכבד על הגורמים הקיצוניים בעשור האחרון, האלימות האסלאמית הסונית, שבסיסה בחו"ל, סיגלה עצמה לנסיבות המשתנות. מספר ארגונים קיצוניים סימנו בגלוי את קנדה כיעד לגיטימי למתקפת טרור או נקטו פעולות אשר מאיימות על אינטרסים בינלאומיים של קנדה.

אל-קאעידה, המונהגת ע"י איימן אל-זוואהירי מאז מותו של של אוסאמה בן לאדן במאי 2011, ממשיכה לעמוד בחזית הקיצוניות האסלאמית הסונית ולשמש מקור השראה לטרוריסטים פוטנציאליים בעולם כולו. למרות שיכולות אל-קאעידה צומצמו בשנים האחרונות בשל המאבק בטרור הבינלאומי, ארגונים אסלאמיים סונים המזוהים עם אל-קאעידה, אם בנאמנות ישירה או בהתייחסות לאל-קאעידה כמודל לחיקוי, צברו כוח והם מציבים איום משמעותי לקנדה ולקהילה הבינלאומית. הנרטיב הטוען, כי האסלאם נתון להתקפה ע"י המערב נותר שריר וקיים גם לאחר מותו של אוסאמה בן לאדן, והוא מאומץ ע"י ארגונים המזוהים עם אל-קאעידה.

שני ארגונים בולטים במיוחד בהקשר זה - ארגון אל-קאעידה בחצי האי ערב והשבאב – ממחישים את האיום של הטרור האסלאמי הסוני. לארגוני טרור אלה ודומיהם מכנה משותף אידאולוגי עם אל-קאעידה, אך לרוב הם נשארים עצמאיים מבחינה אופרטיבית. ארגון אל-קאעידה, הפועל בתימן, פעל לערער את היציבות בחצי האי ערב, ובמקביל ביצע ניסיונות פיגוע אשר לו הצליחו היו יכולים להשפיע על קנדה, בדומה לכישלון הניסיון בדצמבר 2009 לפוצץ מטוס מסחרי בטיסת נורת'ווסט 253 במרחב האווירי הקנדי. עיקר הסיכון הנובע מארגון אל-שבאב ממוקד בסומליה, אך ארגון זה ביצע התקפות במקומות שונים במזרח אפריקה. ככל הנראה, מספר אזרחים קנדים יצאו את קנדה כדי להצטרף לארגון. דוגמאות אלה ממחישות, כי ההתמודדות עם איום הטרור על קנדה חייב לקחת בחשבון את האיומים שמציבים אל-קאעידה וארגונים קיצוניים אסלאמיים סוניים אחרים.

רדיקליזציה של תושבים קנדיםבעוד שהגורמים המזוהים עם אל-קאעידה עשויים להציב איום טרור בחו"ל, קיצונים אסלאמיים סונים המאמצים דרך פעולה אלימה מהווים איום בתוך קנדה. אנשים אלה שגדלו והתחנכו בקנדה אימצו אידאולוגיה קיצונית והם מצדדים בשימוש באלימות נגד המדינה בה הם מתגוררים ולעיתים אף נולדו בה, וזאת במטרה להשיג את יעדיהם. קיצונים ממדינות מערביות ניסו לבצע פעולות טרור באותן מדינות כשהם מקבלים השראה מקיצונים אסלאמיים סונים בחו"ל, הגם שאינם קשורים אליהם באופן ישיר.

ב-2006 נעצרו 18 אנשים באונטריו בגין השתתפות בקבוצת טרור אשר התכוונה לפוצץ מספר מוסדות קנדיים ייצוגיים. 11 מהם הורשעו. קנדי נוסף, מוחמד מונעים ח'וואג'ה, נמצא אשם ב-2008 בגין מעורבותו בניסיון פיגוע שסוכל בבריטניה. קנדים, ואנשים נוספים החשודים בשורה של פעילויות הקשורות למניעים של קיצוניות אסלאמית, נותרו פעילים ברחבי המדינה. חלקם מפיצים תעמולה בזכות פעולות אלימות, אחרים מגייסים כספים שנועדו לתמוך בטרור, עוזרים לאנשים לנסוע לאזורי עימות במקומות שונים בעולם ומקיימים קשר עם גורמים קיצוניים בקנדה ובחו"ל השותפים להם בגישתם הקיצונית. מספר קטן של אנשים עשויים להיות מעורבים בטרור, ואולם יש לקחת בחשבון כי תושבים שגדלו בקנדה והיו לקיצונים עלולים להציב איום של טרור בתוך המדינה בעתיד הנראה לעין.

מדינות רבות זיהו בדומה לקנדה את האיום הנובע מגורמים קיצוניים מבית. האינטרנט ורשתות התקשורת המודרנית מאפשרות קשר בין גורמים אסלאמיים סוניים קיצוניים ברחבי העולם. מנהיגים קיצוניים עודדו את מגמת הרדיקליזציה באמצעות הפצת חומרים בשפה האנגלית בניסיון להגיע לאנשים הנוחים לקליטת האידאולוגיה הקיצונית ולעודד טרור בשיטת לעשות זאת בעצמך. תושבים קנדים שעברו רדיקליזציה נסעו למקומות סכסוך פעילים בחו"ל כמו פקיסטן, סומליה ותימן כדי לקבל הכשרה צבאית או ליטול חלק בלחימה בארגונים אסלאמיים סוניים קיצוניים. אנשים אלה עשויים להיות פעילים בטרור בחו"ל, לחזור לקנדה ולעודד אחרים לפעולות אלימות או לבצע פעולות טרור בשטח קנדה.

איומי טרור בינלאומיים אחריםהטרור הבינלאומי אינו תופעה חדשה בקנדה. האיום המוצב ע"י גורמים אסלאמיים סוניים קיצוניים הוא אמנם הדוחק ביותר, אך קנדה מתמודדת עם קשת רחבה של איומי טרור בינלאומיים. אירוע הטרור החמור ביותר בהיסטוריה הקנדית התרחש בשנת 1985 כאשר קיצונים סיקים פוצצו מטוס בטיסת אייר אינדיה 182 וגרמו למותם של 329 אנשים, מהם 280 קנדים.

לאור היות חלק מגורמי הטרור ממוקדים בביצוע פעולות בחו"ל, קנדה נדרשת להתמודד גם עם איומי הטרור ברחבי העולם, אשר זוכים לעידוד של גורמים קנדיים המביעים תמיכה בפעולות אלימות בחו"ל או ע"י אזרחים זרים השוהים בקנדה ומעוניינים להשתמש בה כפלטפורמה לגיוס כספים או תמיכה בארגוני טרור. איומים אלה עשויים להיות מורכבים יותר כאשר מדינות זרות נותנות חסות לארגוני טרור מסוימים ומעניקות להם אמצעים להוציא לפועל את יעדיהם האלימים. האינטרסים הקנדיים מאוימים, הן בהתקפה ישירה נגד קנדה או נגד בעלות בריתה והן בפעילות מתוך קנדה, שנועדה לתמוך בטרור במקומות אחרים בעולם.

מסיבות אלה קנדה חייבת לנהל מעקב אקטיבי על כל ספקטרום איומי הטרור. קנדה הגדירה במסגרת החוק הפלילי יותר מארבעים ארגוני טרור אשר נחשבים איום, ושהיו מעורבים בטרור או אפשרו טרור בינלאומי, בהם הנמרים הטמילים, חמאס, חיזבאללה ועוד. לחלק מארגוני הטרור הבינלאומיים קשר לתושבים קנדים. למרות שמלחמת האזרחים בסרי לנקה הסתיימה קיימת חשיבות לפעול למנוע מהנמרים הטמילים מלהיבנות מחדש בקנדה ולהקים תשתית שתאפשר להם מעורבות בפעולות טרור. במאי 2010 הורשע פרפהרן טמביטאוראי במימון טרור לאחר שנמצא אשם בגיוס כספים בקנדה עבור הנמרים הטמילים.

הסכסוכים במזה"ת מהווים דוגמה נוספת לכח ההשפעה של אירועים בזירות אחרות על הטרור הבינלאומי. חיזבאללה, שבסיסו בלבנון ואשר נכלל ברשימת ארגוני הטרור של ממשלת קנדה, היה מעורב בפעולות טרור בינלאומית ובגיוס סיוע מקהילות של גולים לבנונים ברחבי העולם.

ארגונים אחרים מהווים איום למאמצים הקנדיים והבינלאומיים לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון. חמאס, לדוגמה, עושה שימוש באמצעים פוליטיים ואלימים כדי לכונן מדינה פלסטינית אסלאמית בישראל. ארגון זה אחראי למאות התקפות טרור וממשיך להציב איום על השלום האזורי, למרות היותו ממשלה נבחרת ברצועת עזה.קיצונים מבית בעלי אידאולוגיה רדיקליתקנדה, בדומה למדינות נוספות, מתמודדות בעצמה עם אלימות מצד ארגונים קיצוניים מקומיים, המבססים את אידאולוגית המחאה שלהם, בין אם היא מוצדקת או מדומה, על סוגיות שונות כדוגמת זכויות בעלי חיים, עליונות הגזע הלבן, איכות סביבה ואנטי קפיטליזם. גורמים היסטוריים אחרים המניעים קיצוניות בחברה הקנדית (במשתמע האבורג'ינים) מציבים איום פחות בחומרתו.

למרות מספרם הקטן, חלק מארגונים אלה בקנדה עברו ממחאה לגיטימית לעידוד, איום ותמיכה במעשי אלימות. הפיגועים באוקלהומה ב-1995 ובנורבגיה ב-2011 מחייבים את המשך הערנות מול איום זה, שכן קיימת אפשרות שקבוצות מסוימות או אפילו אדם בודד יבחרו לאמץ אסטרטגיה של טרור כדי להשיג את המטרות אליהם הם חותרים.

המענה לטרורהתמודדות עם הטרור היא עקרון היסוד של מסמך האסטרטגיה, ותכליתה ליצור מציאות בה הממסד והחברה יוכלו לנהל מערכה מוצלחת נגד האידאולוגיה הקיצונית ולעמוד איתן אם מתקפת טרור תתרחש. המאבק נגד הטרור יתנהל בהתאם לעקרונות של כיבוד זכויות האדם ושלטון החוק, התייחסות לטרור כפשע, פרופורציונליות והתאמה לנסיבות המשתנות. שיתוף פעולה בזירה הבינלאומית חיוני ליישומה המוצלח של האסטרטגיה, כמו גם התיאום ושיתוף המידע בין גורמי הביטחון והמודיעין הפדרליים, הפרובינציאליים והעירוניים. אסטרטגיית המאבק בטרור נשענת על ארבעה גורמים המחזקים זה את זה בצורה הדדית: מניעה, איתור, סיכול ותגובהמניעה – הפעילות בתחום זה מתמקדת במוטיבציה של אנשים המעורבים בטרור או שיש להם פוטנציאל למעורבות בפעילות טרור בקנדה ומחוצה לה. הדגש יושם על התמודדות עם גורמים העשויים להסית אחרים למעורבות בפעילות טרור.

איתור – הפעילות תתמקד באיתור הטרוריסטים, ארגוני טרור ותומכיהם, יכולותיהם ותכניות הפעולה שלהם. הדבר ייעשה באמצעות חקירה, מבצעי מודיעין והערכת מידע, אשר יכולים להוביל להליכים פליליים. בניית יכולת מודיעין חזקה והבנה עמוקה של סביבת האיום המשתנה היא המפתח להצלחה. לשם כך, נדרש שיתוף מידע עם סוכנויות מודיעין בקנדה ובזירה הבינלאומית.

סיכול - פעולות של מודיעין ואכיפת חוק יכולות לסכל טרוריסטים, את האמצעים ואת ההזדמנויות לבצע פעולות טרור. הדבר כרוך בטיפול בנקודות הרגישות והתערבות באופן אגרסיבי בתכניות טרור כולל הליכים משפטיים נגד אישים המעורבים בפעילויות פליליות הקשורות לטרור ובהפיכת קנדה והאינטרסים הקנדיים ליעדים קשים יותר לטרוריסטים העתידיים.

תגובה – הנחת היסוד היא שפיגועי טרור עשויים להתרחש על אף מאמצי הסיכול. אשר על כן, קנדה שמה דגש על פיתוח יכולות לתגובה פרופורציונלית, מהירה ומאורגנת על פיגועי הטרור כדי לאפשר חזרה מהירה לחיי השגרה ולצמצם את ההשפעה הטרור על המדינה.