איך מפזרים מתקהלים בתאונה? גרסת 'הצלה'

אחד הקשיים בטיפול בנפגעי פיגוע או תאונה הוא קהל המתקהלים והסקרנים. אמצעי חדש לפיזורם הוא – בקשה לקריאת פרק תהילים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ב

ספר תהילים תנ"ך
ספר תהילים תנ"ך
צילום: פלאש 90

כולם מכירים את הסצנה הידועה ובה במהלך פיגוע חלילה או תאונה, ובעצם בכל אירוע בו צוות רפואי עושה את מלאכתו, מתקבצים סקרנים שמקשים לא פעם על פעולות הסיוע.

בארגון החירום 'איחוד הצלה' מצאו פתרון בדמותם של פתקיות מוכנות ועליהם פרק תהילים. המתקבצים והסקרנים מתבקשים על ידי הצוות המטפל לסור הצידה ולקרוא פרק תהילים לרפואתו של החולה או הפצוע. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם סמנכ"ל הארגון, אלי פולק, שמספר כי היוזמה מתקבלת בברכה גם אצל סקרנים חילוניים.

פולק מספר כי ההתקהלויות מפריעות לא פעם לצוותי החירום לטפל בפצועים ומנגד גורמת למטופלים רבים, בעיקר במגזר החרדי, לוותר על טיפול רפואי ובלבד שלא יוצאו אל מקום בו ממתין קהל סקרנים רב. עובדה זו גורמת לא פעם לסכנת חיים של ממש. פולק מספר על הזדמנויות בהן נכח הוא עצמו והמטופל ביקש שלא לצאת מהבית בעיקר לא כאשר הוא בעיצומו של טיפול ולעיתים בגדיו קרועים.

"אנחנו משוחחים עם החולים ורבים מהם מתארים תחושת בושה גדולה. הם מסרבים לנסוע לבית החולים. אומרים לנו 'תראו מה קורה למטה'. הם מתביישים גם כשהבגד קרוע וחוששים ממה שיאמרו השכנים על המחלה שאולי יש לו", מספר פולק ומציין כי לעיתים מדובר גם בחשש לפגיעה בשידוכים עתידיים של הילדים שכן כשתגיע הנערה לפרקה עשויה אחת השכנות להיזכר שפעם היא אושפזה בקול רעש גדול, ומי יודע איזו מחלה יש לה...

עוד הוא מספר כי כדי להתמודד עם הבושה מוציאים אנשי הארגון את החולה לעיתים בדרכים צדדיות, אך כשהדבר אינו מתאפשר נעשה מאמץ לפנות את הסקרנים ורק אז מוציאים את הפגוע מביתו.

לא פעם, מוסיף פולק ומספר, מבקש אדם מכובד, ח"כ לשעבר, עורך דין וכיוצא באלה, מהצוות אותו הוא מזעיק שיגיעו לביתו ללא סירנות ונורות כדי למזער את תשומת הלב שמסביב. זאת גם כאשר מדובר בחשש להתקף לב או בצורך בהול אחר לאישפוז.

כדי למנוע את כל אלו כאמור מחלקים אנשי 'הצלה' את פתקיות התהילים, מתוך הנחה שהסקרנים מבקשים לסייע אך אינם יודעים כיצד, ואכן בראש העמוד כתובה בקשה מעובר האורח שאם ברצונו לעזור לפצוע שיסור הצידה ויקרא פרק תהילים. "עד עכשיו ככל שחזינו וראינו זה מאוד עוזר", וכאמור, לא רק עוברי אורח דתיים משתפים פעולה, אלא גם חילוניים שמזדהים עם הרצון לסייע, מניחים פיסת בד על הראש וקוראים פרק תהילים.