יהפכו את האלימות לכתב אישום נגד המדינה? עבריי
יהפכו את האלימות לכתב אישום נגד המדינה? עבריי פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שר החינוך גדעון סער, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, אישרו את הגעתם ליום העיון בוועדת החקירה הפרלמנטרית בראשות ח"כ אחמד טיבי, שיעסוק בתופעת האלימות במגזר הערבי והקשר בינה ובין מצוקת האבטלה וקשיי ההשתלבות של אזרחי ישראל הערבים בתעסוקה.

יו"ר הוועדה, ח"כ טיבי (רע"מ-תע"ל): "אלימות, פשיעה ורצח נשים בחברה הערבית הם הנושאים העומדים בראש דאגותיהם של האזרחים הערבים, והם פוגעים קשות במרקם החברתי של כולנו. יום העיון, בהשתתפות יו"ר הכנסת ושרים לרבות ראש הממשלה, מפנה את אור הזרקורים לבעיה כאובה זו. ביום העיון ישתתפו גם משפחות ההרוגים ומומחים בתחום".

 מנתוני המשרד לביטחון פנים עולה כי בשנת 2011 היו מעורבים ערבים ב-67% ממעשי הרצח וב-70% מניסיונות הרצח. ב-38% מעבירות של תקיפה חמורה היו מעורבים ערבים. כמו כן 36% ממעשי השוד ו-52% מההצתות בוצעו על ידי ערבים.

עוד עולה כי קיימת ירידה בפשיעה ובכמות תיקי החקירה בישראל, ומאידך עלייה של למעלה מ-8% בפשיעה בחברה הערבית.

מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי בשנת 2009 נרצחו בישראל 126 בני אדם, מהם 61 היו מהמגזר הערבי. שיעור הערבים מבין קורבנות הרצח נמצא בעלייה בשנים האחרונות: בשנת 2007 היו כ-40% מקורבנות הרצח מהמגזר הערבי ואילו בשנת 2009 עלה שיעור הערבים בקרב הנרצחים ל-48%. שיעורים אלו גבוהים משמעותית מחלקו של מגזר זה בכלל האוכלוסייה בישראל שהוא כ-20%.

בשנים 2009-2005 נפתחו במשטרה 43 תיקים בגין הריגה; ב-11 מהתיקים (כרבע) החשוד היה ערבי. בשנת 2009 נפתחו במשטרה 7,907 תיקים בגין תקיפה חמורה, מהם ב-41% החשוד היה ערבי. בשנת 2009 כמעט מחצית מן הנרצחים היו ערבים.

כמו כן מגלה מרכז המחקר כי שיעור הערבים בקרב עברייני אלימות במשפחה גבוה משיעורם באוכלוסייה. עובדה זו בולטת במיוחד לנוכח העובדה ששיעור התלונות על אלימות במשפחה במגזר הערבי נמוך מאוד בהשוואה לחלקם של הערבים בכלל האוכלוסייה.

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו