"המבקר בעירייה צריך אישור אפילו בשביל נייר"

הועדה לביקורת המדינה דנה היום בביקורת ברשויות המקומיות. ראשי ערים תהו על סמכויות המבקר ואילו המבקרים התלוננו על מחסור באמצעים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ב

"המבקר בעירייה צריך אישור אפילו בשביל נייר"-ערוץ 7
לא חסרים מסגדים ברהט
פלאש 90

חיזוק מעמדו של מבקר הפנים בעירייה ובמועצה, עמד היום (שני) במרכז ישיבת הועדה לביקורת המדינה בכנסת, לכבוד יום השלטון המקומי.

יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר – און (קדימה), קרא למשרד הפנים להתנות את אישור הרשות, עירייה, מועצה מקומית או אזורית, בקיום דיון במועצת הרשות על דו"ח מבקר הפנים – ואישורו. ממלא-מקום מנכ"ל המשרד, שוקי עמרני, אימץ בדיון את ההצעה. בישיבה פירט בר און כי הדו"ח האחרון של מבקר המדינה חשף 46 רשויות שלא מינו מבקר-פנים, למרות החובה לעשות זאת ע"פ חוק, ביניהם 3 עיריות, ו-15 מועצות מקומיות.

בחלק מהרשויות המבקר הועסק רק במשרה חלקית, או בהיקף-משרה קטן ממספר האוכלוסייה, רק מעטים ממבקרי הרשויות יוצאים לקורסים מקצועיים, ובחלקם הוגשו דו"חות חלקיים בלבד. בר און גם מתח ביקורת על כי עד סוף שנת 2010, טרם קבע משרד הפנים מה אחוז תקציב מבקר הרשות, מתוך תקציב הרשות.

המשנה למנכ"ל מבקר המדינה שמואל גולן, התריע כי מבקרים פנימיים ברשויות חוששים לא-פעם לעסוק בעניינים מסוימים כגון נושאי תכנון ובניה, ואילו שוקי עמרני, ממלא-מקום מנכ"ל משרד הפנים הדגיש כי "בעקבות פעילותינו התרבו המבקרים ברשויות, וכיום רק ב 18 רשויות עדיין אין מבקר-פנים, ומתוכם כבר מתנהלים מכרזים באחד-עשר מהם".

עמרני ציין, כי המשרד איננו מאשר העסקת עובדים נוספים ברשות - עד שהמבקר מועסק משרה מלאה.

ח"כ ג'אלב מגאדלה (העבודה) קרא ללמד את חברי האופוזיציה ברשויות המקומיות להשתמש בועדת הביקורת ולהפוך אותה לכלי יעיל בפיקוח ציבורי על עבודת הרשות, ואילו ח"כ דב חנין (חד"ש), ציין כי על משרד הפנים ליזום כנס ראשי ועדות ביקורת ברשויות כדי להדריך וללוות אותם.

ראש עיריית נצרת-עילית שמעון גפסו הבהיר כי "צריך להחליט מי מפקח על החלטות מבקר-הפנים לצאת לקורס מקצועי, אשר לדעת ראש הרשות איננו קשור לעבודה, והאם מבקר רשאי להורות לעובדים להפסיק תהליך בעיצומו", ולעומתו דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות קרא "למנוע את המצב שבו כשמתחלף השלטון ברשות, מבקר הפנים חושב שהשלטון עבר אליו".

כנגד הרב יצחק עידן, ראש עיריית אלעד, נטען בדו"ח המבקר כי התערב במיוני המבקר, ועל כך ענה עידן בדיון כי "כיוון שמבקר פנים הוא כלי מצוין לראש הרשות, הוא חייב להיות אדם שמכיר את המגזר המבוקר ובא ממנו. גם נציג משרד הפנים ראה בכך טעם. לא הצבעתי על אדם מסוים, ולא דיברתי עם חברי ועדת המכרזים אלא הכרזתי על כך בפני כולם".

עמר אבו אני, מבקר עיריית רהט טען כי הוא עובד לבדו, אפילו ללא מזכירה, וכל בקשותיו לקבלת עובדים נוספים עלו בתוהו. לדבריו הצטרפה יעל אשל, מבקרת-פנים בשלוש רשויות, ואמרה כי "במועצות הקטנות אין אישור לשום תקציב חיצוני, ואפילו בקשה לנייר היא מיוחדת".