הפרה לא תיכנס לבית "האח הגדול"

בתכנית "האח הגדול" תוכננה למשתתפים משימת חליבת פרה. משרד החקלאות סרב לבקשה להכניס פרה, היות ומדובר בסיטואציה שתגרום לה סבל.

אורנית עצר , כ"א בשבט תשע"ב

לא תיכנס לבית האח הגדול
לא תיכנס לבית האח הגדול
צילום: משרד החקלאות

בקשה מעניינת הגיעה השבוע אל שולחנה של הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, וממנה עולה כי גם "האח הגדול" רוצה להיות חקלאי... על פי הבקשה, מתוכננת למשתתפי התכנית משימה הכוללת חליבת פרה, ולכן, מבקשת הפקת התכנית להכניס פרה לבית האח.

הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ממונה, בין היתר, על מתן היתרים להשתתפות בעלי חיים במופעים. השתתפות של בעל חיים במופע כלשהו, החל באירועים בקניונים ופינות ליטוף, דרך השתתפות בתערוכות וכלה בהשתתפות בפרסומות ותכניות טלוויזיה – דורשת את אישור משרד החקלאות, שניתן בהתייחס לסוגיית רווחת בעלי החיים – האם במהלך המופע, בהכנות אליו, או באופן החזקת בעלי החיים הקשורים אליו, יגרם סבל לבעל החיים?

לאור הבקשה, בחנה ד"ר נירית צפורי-ברקי, הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, את הבקשה והחליטה שלא לתת היתר להשתתפות הפרה בתכנית. לדבריה, "הפרה רגילה לשגרה וסדר יום של חליבה על ידי מכונת חליבה 3 פעמים ביום, אכילה ורביצה. בתכנית אמורה הפרה להיחלב ידנית, על ידי אנשים שאינם מנוסים בכך, וכאשר היא מוקפת במספר לא מבוטל של משתתפים סביבה. כמו כן, הפרה היא חיה חברתית המורגלת להיות חלק מעדר של פרות, והשתתפותה בתכנית, כשהיא מבודדת מהעדר, עשויה לגרום לה למתח. בשל כל הסיבות האלו, ישנו סיכוי סביר כי יגרם סבל לפרה, ולכן לא יינתן היתר לתכנית "האח הגדול" להכניס את הפרה לתוך הבית".   

במשרד החקלאות מציינים כי מופעים עם בעלי חיים מחייבים היתר מטעם הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות. אם נוכח הממונה כי לא נגרם סבל לבעל החיים בעת ההשתתפות במופע, עליו לתת היתר לכך. בבדיקת הנושא נבחנים מספר רב של פרמטרים, ביניהם: סוג בעל החיים, תנאי ההחזקה שלו, תנאי ההובלה, משך הזמן בו הוא מופיע, כמות הפעמים ביום בהם הוא צריך להופיע וכו'.