"מסר חד משמעי לבתי הדין ולסרבני הגט"

ה"חוק לצמצום סרבנות הגט" ("חוק הסנקציות") אושר בועדת החוקה לקריאה שניה ושלישית. בארגוני הנשים מברכים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בשבט תשע"ב

למנוע סרבנות. שנלר
למנוע סרבנות. שנלר
פלאש 90

ה"חוק לצמצום סרבנות הגט" ("חוק הסנקציות") של חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה), אושר הבוקר בדיון מסכם בועדת החוקה – לקראת אישורו בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

יוזם החוק, ח"כ שנלר, ציין כי "החוק אמור להביא לצמצום משמעותי בתופעת סרבנות הגט, נחרצות הדיינים לאכוף את פסקי הדין למתן גט היא מבחן אמינות כלל בתי הדין הרבניים".

החוק המוצע קובע את פרק הזמן המרבי עד סידור הגט - מיום פסק הדין, וכן את הזמן בו יקיים בית הדין דיון על הטלת סנקציות – במידה ולא סודר הגט.

זאת תהיה הפעם הראשונה בה בתי הדין הרבניים  - יהיו מחויבים על פי חוק "ללוות" כל תיק גירושים מרגע קבלת ההחלטה על הצורך בגט ועד לגמר התהליך, ולקיים דיונים להטלת צווי ההגבלה ("הסנקציות") לסרבני הגט במידה והם מסרבים להישמע להחלטת בית הדין.

החוק, אשר עתיד לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת בשבועות הקרובים, הוא יוזמה משותפת של ח"כ שנלר וארגון "מבוי סתום" המייצג נשים מסורבות גט.

עו"ד בתיה כהנא-דרור, מנהלת ארגון "מבוי סתום", בירכה על אישור החוק בוועדה, "היום הועבר מסר ברור וחד משמעי לבית הדין הרבני ולסרבני הגט, כי גרימת העוול המתמשך לנשים – נעצרת כאן".

ח"כ שנלר הוסיף, כי "בית דין החס על סרבן הגט – מתאכזר לצד שכנגד ומועל בתפקידו. מעמדו ואמינותו של בית הדין הרבני יתחזק אם יידע בית הדין לאכוף את החלטותיו ולמנוע ביזוי פסיקותיו".