"דמם של אזרחי ישראל אינו הפקר"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה קיצוץ מחצית מקצבאותיהם של מחבלים ישראלים. רותם: זו פשרה, היה צריך לשלול הקצבאות לחלוטין.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בשבט תשע"ב

"דמם של אזרחי ישראל אינו הפקר"-ערוץ 7
הרע במיעוטו. רותם
פלאש 90

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת  אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת החוק להפחתת גמלאות הביטוח הלאומי לערבים ישראלים שהורשעו בפעילות חבלנית.

על פי ההצעה, אותה יזמו חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), תופחת ב-50% גמלת ביטוח לאומי מאזרחים ישראלים בעלי תעודת זהות כחולה, אשר היו מעורבים בפיגועים ובפעילות חבלנית כלפי אזרחי ותושבי המדינה, ובשל כך נגזרו עליהם עשר שנות מאסר לפחות.

הגמלאות שיופחתו הן, קצבת נפגעי עבודה, ביטוח תאונות, דמי אבטלה, פשיטת רגל, קצבת זיקנה וקצבת שארים.

יוזם הצעת החוק, ח"כ רותם, אמר בדיון, כי "זוהי פשרה שנאלצתי להסכים לה. הצעת החוק המקורית שהגשתי כללה שלילה מוחלטת של קצבאות לכל מי שהורשע. הרצון להגן על אזרחי המדינה לא זוכה להבנה אמיתית אצל כלל היועצים במשרדי הממשלה. כשרוצים לפגוע במחבלים, מתגלות "בעיות חוקתיות". הצעת החוק המונחת לפנינו היא בבחינת יותר טוב מכלום".

עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים ציין מנגד, כי "שימוש בגמלאות ככלי ענישה מעורר קשיים משפטיים וחוקתיים. כמו כן, ענישה שניתנת לאחר תקופת מאסר והעובדה שככל שאדם נזקק יותר כך ייענש בחומרה רבה יותר, גם אלה מהוות בעיה. עם זאת, נוסח הצעות החוק מקובל עלינו למרות הקשיים".

אורי אלדר מהקרן לחינוך סוציאליסטי הביע התנגדות להצעה, בין השאר מההיבט המעשי,  "מה יקרה לזה שלא יקבל קצבאות אחרי שיסיים לרצות את עונשו? הוא יגיע לרשויות הרווחה ועובדת סוציאלית תצטרך לטפל בו, אז מה חסכנו כאן בעצם? עלינו לנהוג כמדינה תרבותית".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, סיכם את הדיון ואמר, "הדם של אזרחי מדינת ישראל אינו הפקר. יראו הטרוריסטים וייראו שזיקנתם ורווחתם עלולות להיפגע, ויירתעו מפעילות חבלנית".