הסטרלינג בירידה
הסטרלינג בירידה צילום: פלאש 90

500,000 אנשים הורשו להיכנס לתחומי בריטניה מבלי שעברו בדיקה ביטחונית ברכבות ה"אירוסטאר" בין השנים 2007-2011, כך פורסם היום.

מזכירת המדינה, תרזה מיי, סיפרה לבית הנבחרים שהבדיקות הביטחוניות בנקודות מעבר הגבול של הרכבות נדחו באופן קבוע, והראו חוסר עקביות משווע במשך ארבעת השנים האחרונות. מיי הוסיפה כי סטודנטים ממדינות בעלות סיכון נמוך הורשו להיכנס למדינה גם כאשר הויזה שלהם לא הייתה תקפה.

מיי כינתה את התנהלות מעברי הגבול "בלתי חוקית ומפלה". היא ציינה כי "כוחות הביטחון במעברי הגבול השעו בדיקות חיוניות ללא רשות. השקענו מיליוני ליש"ט על טכנולוגיות חדשות, אך הם בחרו שלא להשתמש בכל העזרים הטכנולוגיים. האשם תלוי במנהלים שלא יצרו תקשורת נכונה עם הצוות שלהם, ושלחו דו"חות לא נכונים ולא מאוזנים לשרים, דו"חות בהם היו חסרים ענייני מפתח".

המפקח על הגבולות בבריטניה החל בביצוע חקירה יסודית על התנהלות מעברי הגבול, לאחר שבדיקות שגרתיות הציגו התנהלות נינוחה בנמלי הים והאוויר ללא אישור ממשלה. הוא גם מצא שהמכשיר לזיהוי טביעות ביומטריות נוטרל במשך 14,812 אירועים בחצי שנה הראשונה של 2011.

גם בבדיקות תעודות מזהות התגלו ליקויים בכ-500 מקרים במהלך שנה. מרבית המקרים היו בנמל התעופה הית'רו. הבדיקות הלא תקינות ארכו בין שעה לארבע שעות בכל הפעמים הללו.

עוד נמסר כי נבחנת האפשרות למתן עונש חינוכי ומונע בעקבות הפרשה. כעת ממתינים לפרסום הדו"ח הרשמי בחודש מרץ, ולאחריו יפורסמו המסקנות הסופיות.