אביגדור שץ
אביגדור שץמועצה אזורית בנימין

שוד הרכבים בכבישי יהודה ושומרון על ידי פלסטינים, הפך לשיגרה שביום יום.

בשבועות האחרונים דיווחנו כאן בערוץ 7, כמעט בכל יום, על אירוע בו פלסטינים המתינו במארב או שעקפו ברכבם רכב יהודי, עצרו אותו ובאלימות רבה ואיומים פתחו את דלת הרכב והוציאו את נהג או נהגת הרכב. הנהגים נשארו לבדם בכבישים ולא אחת באמצע כפר פלסטיני עויין ללא אמצעי קשר.

בראיון לערוץ 7 אמר קצין הבטחון של המועצה האזורית בנימין, אביגדור שץ, "אנחנו צריכים להיות מודעים לכך שהתופעה הופכת להיות נפוצה. מה שהתחיל בעיקר באזורת צומת תפוח ובכפר חווארה, התפשט גם דרומה לאזור בנימין. מדובר בעיקר בתקיפת נשים".

שץ ציין כי מעבר לעבודת כוחות הבטחון, מחלקת הבטחון של המועצה מתכוונת לצאת בימים הקרובים בקמפיין הסברה לנהגים, כיצד עליהם להתנהג באירוע כזה, "הכלי הכי חשוב שיש בידינו זה הרכב שלנו", הדגיש שץ, "ואסור לנו לעזוב אותו. עלינו להשתמש בו כדי להתמודד עם תופעה כזו. יש לשים לב לרכבים שמסביבנו ובמידה והבחנו בכזה יש לעקוף אותו כמה שיותר מהר".

"במידה והוא הצליח לחסום אותנו יש לנעול את דלתות וחלונות הרכב, להדליק אורות מצוקה, ליסוע בבטחה לאחור ולעקוף את הרכב משמאל", שץ הסביר כי לאחר העקיפה יש להמשיך ליסוע עם אורות מצוקה ולדווח למוקד המקומי על ידי חיוג למספר 1208.

שץ סיפר על הפעולות הנעשות בשטח למיגור התופעה, "אנחנו עושים מאמצים גדולים ללכוד את כלי הרכב ואני מאמין שאחרי הרכב שהרכב הראשון ייתפס התופעה תיפחת משמעותית. צה"ל מקים מחסומים וביקורות פתע. בנוסף הכוחות נכנסים לשטח כדי לאתר את כלי הרכב על פי הדיווח שניתן לנו על ידי התושב.

עוד הדגיש שץ כי רצוי שמכשיר הנייד יהיה בכיס הנהג ולא בתיק או ברכב, כדי שגם אם הצליחו להוציא את הנהג ולשדוד את הרכב יהיה לנהג אמצעי קשר.

לסיום אמר קב"ט המועצה האזורית בנימין, כי בכנס לרכזי ביטחון עם מפקד המחוז, הנושא עלה בצורה מאוד משמעותית והמשטרה עובדת קשה כדי למגר את התופעה, "ההתייחסות של כוחות הביטחון לשוד הרכבים היא כמו לפח"ע".