"אסור להבטיח נקודות זכות ללימודים בחו"ל"

ועדת החינוך של הכנסת דנה בתכנית שהציעה מכללת תל חי ללימודי פרה-וטרינריה, בשיתוף אוניברסיטה רומנית, אשר נכשלה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ב

לבדיקת המבקר. אלכס מילר
לבדיקת המבקר. אלכס מילר
פלאש 90

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הודיע כי יפנה למבקר המדינה לחקור את התנהלות מכללת תל חי בכל הנוגע ללימודי וטרינריה המתקיימים במקום.

לטענת הסטודנטים הלומדים במקום, מכללת תל חי הונתה אותם כאשר הבטיחה להם אפשרות להמשיך ללימודי וטרינריה באוניברסיטת קלוז' ברומניה, כאשר למעשה לא היה למכללה כל הסכם עם האוניברסיטה ברומניה ואף יותר מכך, ההסמכה המשולבת – ממכלת תל חי ומקלוז' – אינה מוכרת על ידי משרד החקלאות בארץ ואינה מקנה הסמכה לעסוק כוטרינר בישראל.

הסטודנטים טענו בוועדה כי הם נרשמו ללימודי פרה-וטרינריה לאחר שמכללת תל חי יצאה בשורה של פרסומים לפיהם סטודנט שיעבור שנתיים של לימודים במכללה יוכר כהנדסאי בעלי חיים ויוכל לטוס לאחת ממדינות אירופה ללימודי המשך על מנת להשתלב בחו"ל בשנה השלישית.

עוד הוסיפו, כי לפני כשלושה חודשים עודכנו על ידי הסטודנטים שכבר השתלבו בלימודי ההמשך כי יש בעיות רבות וכי אוניברסיטת קלוז' דרשה מהם לרדת משנה ג' לשנה א' בעקבות שינוי כלשהו בחוק הרומני. הסטודנטים ציינו כי הפסידו כסף רב ושנתיים מחייהם על לימודים שלא ישאו פירות.

מנכ"ל המכללה הטכנולוגית בתל חי, אורי גבאי, אמר בישיבה כי אין מדובר בלימודים אקדמאיים או לימודי הנדסאי אלא בלימודים פנימיים המאפשרים המשך לימודים בחו"ל. לדבריו, המכללה מנסה למצוא עבור הסטודנטים פתרונות חלופיים. "קרה פנצ'ר רציני מאוד. אחרי חודשיים וחצי שהם לומדים בשנה ג' הודיעו לסטודנטים שהם יורדים לשנה א'. לדעתנו זוהי עבירה פלילית של אוניברסיטת קלוז'. מרגע שזה נודע לנו הפעלנו את  משרד החוץ והשגריר נפגש עם שר החינוך הרומני. אנחנו מנסים למצוא פתרונות נוספים, כגון לימודים באוניברסיטה בוורשה".

לטענת גבאי, מכללת תל חי לא הבטיחה הבטחות שווא אלא "הציגה עובדות" לפיהם סטודנטים אשר למדו את במכללת תל חי בשנים עברו השלימו את לימודי הווטרינריה שלהם  ברומניה.

נציגת משרד התמ"ת דבורה פינקלשטיין, הודיעה כי הסידור בו נקטה מכללת תל חי של שילוב לימודים אקדמאים והנדסאים אינו מוכר להם וברגע שנודע להם על התוכנית הם פנו למכללה בבקשה שיסירו את כל הפרסומים מאתר המכללה. 

נציג המועצה להשכלה גבוהה, נדב שמיר, הדגיש כי "מדובר בתוכנית בעייתית מבחינת המועצה להשכלה גבוהה. אסור להבטיח נקודות זכות לקראת לימודים בחו"ל. זה נוגד את חוק המל"ג ומהווה עבירה על חוק המל"ג".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מילר הורה לכל מוסדות ההנדסאים שלא לנהל כל משא ומתן עם מוסדות חינוך בחו"ל באשר להמשך לימודים בחו"ל, אלא בכפוף לאישור המועצה להשכלה גבוהה והמוסדות הרלוונטיים. בנוסף אמר כי על מוסדות ללימודי הנדסה לאשר כל תוכנית לימודים אקדמית עם המועצה להשכלה גבוהה.

מילר פנה לות"ת ולמל"ג ליצור מנגנוני הרתעה ופיקוח הדוקים יותר נגד מוסדות הפועלים על דעת עצמם בתחומים שאינם בסמכותם. "מה שנעשה במכללת תל חי אינו מתקבל על הדעת. מדובר באחת הקומבינה הבלתי מוצלחות ששמעתי עליהן. אי אפשר להבטיח הבטחות לסטודנטים על סמך קבלה אקראית של כמה סטודנטים לתוכנית המשך באוניברסיטה בחו"ל", אמר מילר.

בנוסף ביקש ממשרד התמ"ת לבדוק שמוסדות אחרים אינם נוהגים כמכללת תל חי ואין בהם לימודים אקדמיים לא מאושרים. עוד ביקש ממכללת תל חי להפסיק כל מו"מ עם מדינות אחרות באשר להכרה בלימודי וטרינריה בארץ, כיוון שבסופו של דבר המסיימים לא יוכלו לעסוק במקצוע בארץ. הוא הודיע כי  הוא מעביר את הטיפול בנושא לידי מבקר המדינה.