בקרוב בוולפסון: מחקר למציאת תרופה לאלצהיימר

האפליקציות ותוכנות הניווט מנוונות לנו את המוח, והאלצהיימר צפויה להיות מגיפת העתיד. בקרוב מחקר ב'וולפסון'. היעד: תרופה למחלה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשע"ב

משם תבוא התרופה? וולפסון
משם תבוא התרופה? וולפסון
המרכז הרפואי וולפסון

"בקרוב נתחיל בביצוע מחקר פורץ דרך, שמטרתו למצוא טיפול תרופתי למחלת האלצהיימר. לא טיפול בסימפטומים של המחלה, כפי שהיה נהוג עד היום, אלא טיפול במחלה עצמה, במטרה להפסיק אותה לחלוטין". כך אמר אתמול פרופ' יאיר למפל, מנהל מחלקת הנוירולוגיה במרכז הרפואי וולפסון, בערב בריאות של 'וולפסון'.

פרופ' למפל הסביר ליושבים באולם כי מחלת האלצהיימר (דימנציה, שיטיון) הינה המגיפה של העשורים הבאים, שכן התחזיות הן כי עד שנת 2030 שיעור הסובלים מהמחלה יזנק עד פי 4 ביחס להיום. "שתי הסיבות העיקריות לכך הן הזדקנות האוכלוסייה מחד, והנטייה לאמץ פחות ופחות את המוח מאידך", הסביר פרופ' למפל. "היום אנשים נעזרים יותר ויותר במחשבים, בתכנות ניווט, אפליקציות ועוד, דבר שלא מאפשר להם להפעיל את המוח כפי שאימצו אותו בעבר".

ביחד עם פרופ' למפל, ישב גם פרופ' מוטי לורברבוים, מנהל המכון לרפואה גרעינית ב'וולפסון', אשר הסביר לקהל כי כיום ניתן לבצעאבחון של המוח באמצעות בדיקת מיפוי מוח מתקדמת, אשר מצלמת את המוח מכל הזוויות ב-360 מעלות, וכך יוצרת תמונה תלת ממדית ברורה.

"במקרה הצורך, חשוב לדרוש את הבדיקה הזאת מהרופא שלכם", אמר פרופ' לורברבוים, וציין כי לצערו עדיין לא כל הרופאים מפניםאת מטופליהם לבדיקה זו, "שהיא אמינה מאוד ואינה פוגעת ברקמות הגוף של המטופל". 

בערב הבריאות נכחו ד"ר אירינה בריסקמן, פסיכיאטרית המרכז הרפואי וולפסון וצילה ויידברג, מנהלת השירות הסוציאלישל ביה"ח, אשר התייחסו להיבטים המנטאליים של ההתמודדות עם מחלת האלצהיימר. לדבריהן, חשוב ללוות את המטופלים, אשרעם גילוי המחלה עולים בהם פחדים, וחשוב לא פחות ללוות את בני המשפחה הקרובים, אשר לא פעם חווים טראומה עם גילוי המחלה אצל יקיריהם.

 

פרופ' למפל