אין אכיפה במזרח י-ם - כי הדרג המדיני מונע

סגן ראש עיריית ירושלים חושף: מתוך 1200 כתבי אישום על בניה לא חוקית במזרח הבירה נהרסו רק 10 מבנים. למה? כי אין אישור מדיני

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ב

הגנה שקטה לבניה בלתי חוקית במזרח ירושלים
הגנה שקטה לבניה בלתי חוקית במזרח ירושלים
ש. כהן. ערוץ 7

סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר סיעת המפד"ל איחוד לאומי בירושלים, דוד הדרי, מגלה כי למרות פעילות פיקוח משמעותית של העירייה במזרח ירושלים המשטרה אינה מבצעת פעולות הריסה כנדרש, ובמהלך שנת 2011 נהרסו רק עשרה בתים מתוך 1200 כתבי אישום שהוציאה העירייה.

לדבריו בדיקה שערך העלתה כי המניע לאזלת ידה של המשטרה באכיפת החוק במזרח הבירה נובע ממה שמוגדר כ"היעדר אישור מדיני וביטחוני".

במכתב שכתב הבוקר לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ, קובל הדרי על שממשלת ישראל ומשטרת ישראל אינם אוכפים את החוק בירושלים.

כאמור, בהתאם לנתונים שחשף הדרי "על אף התלונות הרבות והביקורים באתרי הבניה במזרח העיר , מספר הבתים שנהרסו בשנת 2011 עומד על עשרה בלבד בעוד שהעירייה הכינה כ 1200 כתבי אישום, וזאת בשל העדר אישור מדיני/בטחוני", הוא אומר.

לדבריו משמעות הדבר היא שהעירייה אכן מעוניינת לבצע צווי הריסה, אך אינה מקבלת על כך אישור ממשטרת ישראל ולא זוכה לליווי בטחוני כנדרש. "הגיע הזמן כי החוק יחזור לירושלים והדבר תלוי אך ורק בממשלת ישראל", הוא אומר.

במכתבו לאהרונוביץ' כותב הדרי כי מנתונים שהגיעו לידו עולה ש"על אף שתופעת הבניה הבלתי חוקית במזרח ירושלים ידועה ומוכרת לכל, משטרת ישראל וממשלת ישראל, לצערי הרב, אינן פועלות בצורה מספקת לפתרון הבעיה הקריטית לקיומנו".

לאחר שפירט את היקף פעילות פקחי העירייה ומספר התיקים הרב שנפתח נגד בנייה בלתי חוקית ולעומת זאת את האכיפה הזעומה, כאמור רק עשרה מבנים נהרסו בכל שנת 2011, כותב הדרי לאהרונוביץ' כי "משחקרתי את התופעה הנ"ל ואת הביצוע הזעום של הריסת מבנים בלתי חוקיים במזרח העיר, הסתבר לי לתדהמתי, כי הירידה בנתוני הביצוע של צווי הריסה נובעת מהיעדר אישור מדיני / בטחוני. במילים אחרות: משטרת ישראל אינה ערוכה ואינה מוכנה לסייע לעיריית ירושלים לאכוף את החוק בצורה משמעותית הרבה יותר מכפי שהוא מבוצע היום".

את מכתבו הוא חותם בתקווה שהשר ינחה מיידית את משטרת ישראל, "להעמיד את הכוחות הראויים לטובת החזרת שלטון החוק גם במזרחה של ירושלים".