יעלון
יעלון צילום: יששכר רואס באדיבות כנס ירושלים

המשנה לראש הממשלה, משה יעלון, נפגש הבוקר (שישי) עם תושבי השומרון בישוב רבבה והתייחס לנושא המדיני והביטחוני.

"אומרים לנו שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא מקור אי היציבות במזרח התיכון. זה פשוט לא נכון. מה הקשר בין זה לבן מה שקרה בתוניסיה, בלוב, במצרים, בסוריה? שום קשר. ממתי אזור המזרח התיכון יציב במאות השנים האחרונות? איראן שואפת להגמוניה עולמית, אבל כל קודם אזורית. הם קוראים תגר על התרבות המערבית בכל מקום שאין בו אסלאם. אבל קודם כל הם קוראים תגר גם על האסלאם הסוני ונלחמים בו. מה הקשר בין זה לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני? זה כל כך ברור, ואף על פי כן שומעים שזה מקור הבעיה ושאנחנו חייבים לפתור אותו", אמר יעלון.

יעלון המשיך ושאל "לא ניסינו פתרון של שתי מדינות לשני עמים? כמה פעמים ההנהגה היהודית הייתה מוכנה לחלוקת הארץ? הצד השני תמיד סירב. אז איך אתם מסבירים לנו שהעניין הוא טריטוריאלי? הבעיה היא אי נכונותם להכיר בזכותנו להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי בגבול זה או אחר. אבו מאזן, בזכות המדיניות שלנו, נאלץ לומר זאת כמה פעמים. הוא מדבר על כיבוש משנת 48', לא 67'. הצד השני לא מוכן להכיר בזכותנו להתקיים בגבול זה או אחר, ולכן הוא לא מוכן להגיד לנו ולא היה מוכן להגיד לממשלת אולמרט, שכל הסכם טריטוריאלי ייחשב סוף הסכסוך וקץ התביעות. מה שהם דורשים מאיתנו זה להמשיך ביישום של תורת השלבים הפלסטינית".

מבחינתם, מתנחלים זה גם תושבי תל אביב וחיפה. כולנו נחשבים על ידם קולוניאליסטים, ולהם הזכות. שוכחים את הזכות שלנו על כל הארץ. הערבים הבינו שהם אינם יכולים נגדנו בכוח. לא צבאית, כצבא מול צבא, ולא באמצעות הפעלת טרור. הטרור הובס ביהודה ושומרון. צרבנו את תודעתם שהטרור אינו משתלם. אבל הם אינם רוצים משא ומתן, כי זה יביא אותם אל הצורך להכריע. ערפאת לא היה מוכן להיכנס למשא ומתן ופתח במלחמה. גם אבו מאזן לא רוצה להגיע לפינה הזו, של משא ומתן. אבו מאזן לא רוצה לסיים את הסכסוך בקווי 67' ולא להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. צריך לנצל כל כלי שיש כדי להציף את האמת. כשאבו מאזן כותב בניו יורק טיימס שאנחנו פתחנו במלחמה ב-47', אז זה שקר גס. הקרב הזה לא אבוד כי השקרים הם כל כך גסים. זו עבודה קשה מול הרבה כסף ואמצעי תעמולה".

לסיום אמר "ההתיישבות ביהודה ושומרון גדלה, היא לא קטנה. אני מכיר את המספרים. הלוואי ויגדלו יותר. מי כמוני מכיר את החשיבות האסטרטגית, למשל של השומרון".