הונאה בפריז
הונאה בפריז פלאש 90

בית המשפט לערעורים בפריז אישר את הרשעתם של שני המוסדות המרכזיים של הסיינטולוגיה בצרפת, ה'סלבריטי סנטר' והספרייה 'סאל', בתביעה שהוגשה כנגדם באשמת הונאה.

ה'סלבריטי סנטר' חויב לשלם קנס של 400 אלף יורו ו'סאל' חויב בתשלום של 200 אלף יורו, בגין קשירת קשר להונאה. בנוסף, חמישה סיינטולוגים בכירים, ובראשם נשיא הכת בצרפת, אלן רוזנברג, הורשעו בעבירות של הונאה והתחזות ונדרשו לשלם קנסות כבדים לצד עונשי מאסר על תנאי שהוטלו עליהם. נשיא הכת עצמו נידון לשנתיים מאסר על תנאי ולקנס של 30 אלף יורו.

פסיקת בית המשפט הצרפתי מהווה מכה קשה לכת המבקשת לבסס את מעמדה כדת לגיטימית ברחבי העולם.

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שטענות בדבר הונאה ומרמה מוגשות כנגד כת הסיינטולוגיה. הסיינטולוגיה, שהומצאה על-ידי סופר של מדע בדיוני בשנות ה-50, הפכה במהרה יעד לביקורת חריפה. עיקר הטענות מופנות כלפי הדרישות הכספיות המוגזמות של הארגון לחבריו. הסיינטולוגיה, המכונה בפי רבים "הכת העשירה ביותר בעולם", קיבלה מעמד של דת בארה"ב ובכמה מדינות אירופיות אולם בסוף שנות ה-90, ועדות חקירה ממלכתיות בצרפת ובבלגיה תייגו אותה ככת. דוחות ממשלתיים שונים באוסטריה, בגרמניה, בשווייץ ובישראל קבעו כי הסיינטולוגיה היא כת.

בית המשפט הצרפתי קבע שוב כי הסיינטולוגיה אינה אלא הונאה. בכך קיבל בית המשפט שורה של עדויות של אנשים שגויסו כחברים לכת, כשכל מטרת גיוסם הייתה לחלץ מהם סכומי עתק.

בית המשפט קיבל את עדות נציגי ההתאחדות הלאומית של אגודות נפגעי הכתות (UNADFI) שתיארו את המצב שאליו מביאה הכת את החוברים אליה: "מצב כלכלי גרוע, חובות, פירוק משפחות ובאופן כללי 'מצב של שעבוד'. מצב זה הוא תוצאה של הפעלת 'שיטות כיתתיות' בהן משתמשת הסיינטולוגיה על מנת לגרום הנחלת דעות לאנשים פגיעים".

משפטנים בצרפת קבעו כי מדובר בתקדים משפטי שכן עד כה, אישים שונים העומדים בראש הכת הורשעו ועתה הכת עצמה מואשמת בהונאה. כעת מצפים בצרפת לראות האם הפסיקה תביא לאיסור גורף על פעילותה ואף לפירוקה.

בארגון 'יד לאחים', הנאבק בפעילות הכתות בישראל, הביעו סיפוק רב מהפסיקה. בארגון מזכירים שבשנים האחרונות הביאה פעילות אינטנסיבית של הארגון לסגירת שני מוקדים של הכת בירושלים, וכי בית הספר הסיינטולוגיה היחיד הפועל בארץ, ביהוד-מונסון, בהליכי סגירה בימים אלו.

עם זאת מציינים בארגון כי הכת פעילה מאוד, בערים תל אביב, חיפה ועוד, ולפי המידע שבידם, אלפי ישראלים משתתפים כיום בפעילות הכת. "נמשיך לפעול מדי יום להגברת המודעות לסכנה, לתרמית ולהולכת השולל של הכת ואנשיה, מתוך תקווה שהפסיקה הנוכחית תביא לבלימתה הסופית והטוטלית", אמרו ביד לאחים.