מתמודדים גם עצמאית מול פרעות הכבישים
מתמודדים גם עצמאית מול פרעות הכבישים פלאש 90

בקרית ארבע החליטו שנמאס להם מטרור האבנים בכבישים והחליטו לפעול באון עצמאי, אם כי מתואם עם כוחות הביטחון. קבוצות של מתיישבים יוצאים לסיורים רכובים בשטח ומסייעים למתיישבים אחרים שנקלעים למצוקה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חן תוהמי, ממרכזי המיזם הביטחוני אזרחי החדש.

בראשית דבריו מספר תוהמי על ראשית היוזמה, מיד לאחר רצח אשר פלמר ובנו הי"ד מיידוי אבנים לעבר רכבו. "חשנו שאנחנו לא יכולים לראות את דם אחינו נשפך ולשבת בבית", הוא אומר ומציין כי הסכנה אורבת לכל אחד ואחד מהעוברים בדרכים.

תוהמי מציין כי אמנם קיימים כוחות צה"ל בשטח, אך במבחן התוצאה נראה שאין די כוחות כדי לייצר את ההרתעה הראויה להפסקת התופעה. "עובדה היא שכשצריך אותם הם לא תמיד נמצאים, כלומר הכוחות לא מספיקים. כנראה שאין הרתעה. אולי יש מדיניות שמאפשרת את המצב הזה", הוא אומר ומעלה אפשרות שקיומן של שיחות מדיניות הוא העומד מאחורי האדישות היחסית לנוכח התגברות תופעת טרור הכבישים.

"בכל יום יש זריקות אבנים. זכור לכולנו האירוע בשבוע שעבר עם תושבת כרמי צור, אירוע שיכול היה להסתיים במוות או בפגיעה חמורה אחרת", הוא אומר.

לפי שעה היוזמה כוללת תושבי קריית ארבע, אך היוזמים מקווים שההיקפים יורחבו לכלל ישובי הסביבה ואולי אף מעבר לכך, אם כי לפי שעה "לצערי בישובי הסביבה עדיין לא התעוררו", כלשונו של תוהמי.

ההתארגנות המדוברת כוללת יציאה של כלי רכב ובהם תושבים לכבישים. לעיתים מדובר בעשרה ועשרים תושבים מתנדבים ולעיתים פחות, הכמות והמועד שבו יוצאים כלי רכב לשטח תלוי ביכולות של המתנדבים. "אנחנו מודיעים לגורמי הביטחון על הסיור. הרי המטרה היא לעזור, ואם תושב או תושבת, בדרך כלל תושבת, נקלעים למצב של זריקת אבנים אנחנו מסייעים", הוא אומר ומציין שכל המתנדבים יוצאי צבא, מודעים לפקודות ו"יודעים איך לעבוד".

במהלך הסיורים נפגשים אנשי הסיור עם חיילי צה"ל, משוחחים איתם על המציאות בשטח, מודעים היטב גם למגבלות המוטלות עליהם מתוקף הפקודות.

באשר לאופן שבו מתמודדים מתנדבי הסיורים עם מצב של זריקות אבנים מעדיף תוהמי שלא להרחיב, ומסתפק בקביעה ש"כאשר יהיה מצב כזה נעשה כל מה שאפשר כדי להגן על יהודים".