נדחתה ההצעה שנועדה להפחית במחירי הדלק

ברוב של 29 ח"כים מול 18 דחתה מליאת הכנסת בהצבעה טרומית את הצעת החוק שביקשה לבטל את מס ערך מוסף על מס הבלו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ב

נדחתה ההצעה שנועדה להפחית במחירי הדלק-ערוץ 7
המחיר לא יירד
פלאש 90

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית (קדימה) וקבוצת ח"כים.

הצעת החוק שהוסרה מסדר היום, באה לקבוע כי יש לבטל את תשלום מס ערך מוסף אשר משולם על מרכיב הבלו בחישוב מחיר הדלק ולהשאירו רק על מרכיב מחיר הדלק.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "המצב כיום הוא שקרוב לחצי מהמחיר לדלק לצרכן הוא המסים המוטלים על הדלק. העלאת מס הבלו מובילה לעליית מחיר הדלק ופוגעת בכל אזרחי המדינה, בעיקר במעמד הביניים ובמעמד הנמוך. מס ערך מוסף מוטל כיום הן על מס הבלו והן על מחיר הדלק. לפיכך, מוצע לבטל את תשלום מס ערך מוסף אשר משולם על מרכיב הבלו בחישוב מחיר הדלק ולהשאירו רק על מרכיב מחיר הדלק".

"זה לא מס בלו, אלא מס בלוף!", אמר שטרית מעל בימת הכנסת. "הממשלה אטומה ולא מוכנה לשמוע מה עובר על הציבור. עליית מחירי הדלק יגרמו לעליית מחירים כוללת במשק ומי שיפגעו ראשונים הם האוכלוסיות החלשות. האוצר לא מבין שאם משבר הדלק יחשוף את המדינה לאינפלציה אזי זה יביא להפסד של מאות מיליוני שקלים למשק ולמשבר כלכלי. אם הממשלה מעוניינת לגבות מס מהאזרחים – שתעשה זאת בצורה שקופה ושתהיה מוכנה לספוג את הביקורת הציבורית. המיסים העקיפים פוגעים בעיקר במעמדות הנמוכים ולכן תיקונים חברתיים צריכים להתחיל בהם"

18 ח"כים תמכו בהצעה, 29 התנגדו לה וח"כ אחד נכח ולא השתתף בהצבעה.

ב'קדימה' הגיבו להצבעה ואמרו כי "נתניהו ושטייניץ ברחו אבל גזירת הדלק נשארה - ממשלת המיסים של נתניהו סוחטת את הציבור עד לטיפה האחרונה ומרוששת את מעמד הביניים והשכבות החלשות. הממשלה המנופחת בתולדות ישראל, שבחרה להפיל את החוק להוזלת הדלק, שוב אוטמת את אוזניה לקול זעקתו של הציבור וצוחקת כל הדרך אל הבנק. הציבור כבר מבין שגזירות המיסים של נתניהו המהוות יותר מ-4 שקלים לליטר דלק הן המרכיב העקרי למחירי הדלק הכבדים בארץ בעוד שאת תירוץ עליית מחירי הדלקים בעולם כבר איש אינו קונה. מוטב שנתניהו ושטייניץ יקיצו משנתם העמוקה ויבינו שהציבור קורס ומאס בהתנהלותם החזירית".