הצעת חוק: להעלות גיל הנישואין

הצעת חוק היסטורית של ח"כ לוין (ליכוד) להעלאת גיל הנישואין תידון מחר (יום ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ב

להעלות גיל הנישואין
להעלות גיל הנישואין
צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (א) בהצעת חוק גיל הנישואין (תיקון-העלאת גיל הנישואין) של יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד).

על פי הצעת החוק, אשר הוגשה ביוזמה משותפת עם סגנית השר גילה גמליאל, ובעקבות מאבק ממושך שמנהלת סגנית השר בנושא זה, יועלה גיל הנישואין הקבוע בחוק מ-17 לגיל 18. בכך תיישר ישראל קו עם מרבית מדינות העולם הנאבקות בתופעה של נישואי קטינים ומגבילות אותה.

תופעת נישואי קטינים מגלמת בתוכה שורה של היבטים שליליים בעייתיים. במקרים רבים, ובפרט בחברות שבטיות ומסורתיות דוגמת החברה הבדואית, נכפים הנישואין על נערות צעירות הנתפסות כרכוש המועבר מאב המשפחה לחתן המיועד. נישואי קטינים, אף כאשר הם נעשים בהסכמת הקטינים, מביאים במקרים רבים לפגיעה ביכולתם של הקטינים לרכוש השכלה, לפתח קריירה ולהיחלץ ממעגל העוני. כמו כן, מחקרים מצביעים על שיעור גירושין גבוה של זוגות שהתחתנו בנישואי בוסר, כמו גם על גילויי אלימות בתוך המשפחה וקשיים כלכליים.

יוזם החוק, ח"כ לוין אמר "לאחר עשרות שנים, באה הצעת החוק ומתקנת את המצב הקיים בישראל, כך שנישואי קטינים יהיו אסורים אלא אם ניתן לכך היתר מיוחד ובמקרים חריגים מאת בית המשפט. מדובר בצעד היסטורי המהווה מימוש של פעילות ענפה שביצעה סגנית השר גמליאל כדי לתקן את העוול הנגרם לקטינים, ובעיקר לקטינות הנישאים בגיל צעיר. אישור החוק יציל אלפי צעירות מנישואי כפייה, מעוני ומאלימות ויעניק להן הזדמנות שווה להתחיל את חייהן כרצונן, לרכוש השכלה ולפתח קריירה. זהו חוק חברתי מהמדרגה הראשונה אשר תהיה לו השפעה ישירה על אוכלוסיות מוחלשות הנפגעות מהמצב החוקי הקיים יותר מאחרות."