האקדמיה תקרוס. ברוורמן
האקדמיה תקרוס. ברוורמןפלאש 90

בועדת המדע של הכנסת הסתיים הדיון שיזם ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן (עבודה) בנושא החזרת המדענים והחוקרים הישראלים ממוסדות אקדמאיים בחו"ל לארץ.

לדברי ח"כ ברוורמן, לשעבר נשיא אונ' בן גוריון בנגב, "האקדמיה הישראלית נמצאת כיום במשבר חמור. 50 אחוז מהפרופסרים באוניברסיטאות הם מעל גיל 55 והם קרובים לפרישה. אם לא נעשה שינוי, ומיד, בעוד 10 שנים האקדמיה הישראלית תקרוס".

"ראשית", קובע ברוורמן, "יש להגדיל את מספר התקנים באקדמיה בצורה משמעותית כדי שתהיה פה תחלופה רצינית. שנית, יש לנצל את להחזיר לישראל את המוחות המדהימים שנמצאים כיום באוניברסיטאות בארה"ב. יש לדאוג למדענים החוזרים לא רק במענקים חד פעמיים עם מעברם לארץ, אלא גם לתנאי העסקה הולמים כדי שיהיו מרוצים מחזרתם וישארו פה שנים רבות".

"ארה"ב נמצאת בימים אלו במשבר כלכלי, ואנחנו צריכים לראות זאת בתור הזדמנות. האוניברסיטאות שם עסוקות בקיצוצים ואנשי סגל רבים הולכים הביתה. מצב זה הוא האות לישראל לפעול ביתר שאת להחזרת החוקרים הישראלים הביתה", הוסיף ברוורמן.

לדבריו, "החזרת המוחות היא משימה לאומית שתהיה לה תשואה אדירה לאקדמיה בישראל. כמו כן, התשואה הכלכלית לישראל תהיה בסדר גודל של עשרות מיליארדי שקלים"