אושר: שיחה לער"ן - ללא תשלום

הועדה לקידום מעמד האישה, אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק, לפיה גם שיחות לער"ן יהיו חינם.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ב

אושר: שיחה לער"ן - ללא תשלום-ערוץ 7
טלפון. אילוסטרציה
פלאש 90

הועדה לקידום מעמד האישה, אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק של ח"כ אורלי לוי אבקסיס לפיה, גם שיחות לער"ן יהיו חינם.

"מדובר בהצלת חיים", אמרה ח"כ אורלי לוי אבקסיס, "מספר משרדי משלה מפנים אנשים במצוקה לערן, בינהם משרד החינוך וצה"ל. חלק מהאנשים האלה אולי נקלעו למצוקה בשל בעיות כלכליות והשאלה אם שיחת הטלפון הזו עולה כסף יכולה להיות קריטית".

ההוצאה שתושת על חברות התקשורת בגין החוק תוכר לצורכי מס, כך סוכם בין יוזמת החוק, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, יו"ר הוועדה ציפי חוטובלי ורשות המסים. חברות התקשורת לא התנגדו להצעת החוק, למרות שעלות החוק תיפול ישירות עליהן.

הערכה של עלות החוק היא שמדובר בסכומים שבין 800,000 למיליון וחצי שקל בשנה, זאת לאור נתונים שמסר לוועדה מנכ"ל ערן דוד קורן, לפיהם בשנה האחרונה התקבלו ב-12 סניפי העמותה כ-150,000 שיחות באורך ממוצע של 20 דקות. לדבריו מבין השיחות האלה כ-800 היו שיחות שנסבו סביב אובדנות. "רק לפני יומיים הורדנו פיזית נער עם חבל, וזה קורה על בסיס יומיומי", אמר קורן.

הצעת החוק הסופית תאפשר שיחת חינם לפונים לערן 1201, ולקווי החירום של המוקד לסיוע נפגעי ונפגעות תקיפה מינית 1202 לנשים, 1203 לגברים וכן למוקדים לנשים וגברים דתיים. אם יקומו מוקדים נוספים, הם יוכלו ליהנות מהחוק לאחר אישור שרי הרווחה והתקשורת. מנתוני איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית עולה כי בכל שנה מתבצעות כ-40,000 שיחות למרכזים השונים.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת בדק ומצא כי מחיר שיחה מטלפון נייח יכול לנוע בין 4 ל-כ-11.5 אגורות לדקה בהתאם לשעה בה היא מבוצעת. לעומת זאת, מחיר שיחה מטלפון נייד גבוה יותר ויכול לעמוד על כ-60 אגורות לדקה. אם משך השיחה הממוצעת עומד על כ-10 דקות, הרי שהעלות בגין כל השיחות תסתכם בכ-40,000 ש"ח עבור מחיר של 10 אגורות לדקה, ובכ-240,000 ש"ח עבור מחיר של 60 אגורות לדקה. העלות בגין יישום הצעת החוק תושת על חברות הטלפונים.