חודשיים לפתרון מצוקת המילואימניקים

כמחצית העסקים מעדיפים שלא להעסיק משרתים במילואים. בראון: בתוך חודשיים על משרד התמ"ת לגבש פיצוי למצוקת המילואימניקים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ב

חודשיים לפתרון מצוקת המילואימניקים-ערוץ 7
חודשיים לפתרון
פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, קיימה היום (רביעי) דיון מעקב על סיוע הממשלה לעסקים קטנים ובינוניים, לאור דו"ח מבקר המדינה.

בישיבה צפה בחריפות בעיית אנשי המילואים, הן העצמאיים והן השכירים, לאור הסקר שערכה לאחרונה חברת "עוקץ מערכות", וממנו עלה כי 55% מהעסקים בישראל, מעדיפים שלא להעסיק משרתים במילואים.

יו"ר הוועדה ח"כ רוני בר - און (קדימה) הדגיש כי חובה למצוא פתרון לאנשי המילואים, והורה למנכ"ל משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה שרון קדמי – שנכח בדיון – לגבש בתוך חודשיים מנגנון פיצוי לאנשי המילואים. לאור הצעת משרד התמ"ת, ישקול בר – און לזמן לדיון נוסף בעניין את שרי הביטחון והאוצר. "אני אומר בצער, שחשבתי שנוכל להתקדם יותר בנושא, אך כנראה שלא נצלח את תעלות הבירוקרטיה במהירות. המציאות שהצבא מתאר קיים כבר שנים, ומשרד הביטחון חייב להתקדם לפתרון".

בר און גם ביקש משר התמ"ת, שלום שמחון, ללחוץ על שר הפנים אלי ישי לאשר בהקדם את התקנות לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים. "עסקים רבים נסגרים בשנה הראשונה לפעילותם, והמבקר מצא סרבול וחוסר-יעילות בסיוע הממשלתי", הדגיש בר– און.

מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, הבטיח כי חוק העסקים הקטנים שיזם המשרד, יאושר בימים הקרובים בועדת השרים לחקיקה, ויועלה לקריאה ראשונה עוד לפני היציאה לפגרת הכנסת. הוא הוסיף כי מתנהל מו"מ עם ההסתדרות לשיתופם בקרן לעסקים במצוקה, אך עדיין מתגלעים חילוקי דעות בין האוצר למשרד הביטחון כיצד מפצים עצמאי היוצא למילואים. תא"ל שוקי בן ענת, קצין מילואים ראשי הציעה להעניק אחוז הנחה קבוע במס למי שיעסיק אנשי מילואים ולבעלי עסק עצמאיים היוצאים למילואים. לדבריו, אחוז ההנחה יהא ביחס ישיר למספר ימי המילואים שהמעסיק או עובדיו מילאו. ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) המליצה לאנשי מילואים להגיש עתירה לבג"ץ, לאור המצב ולאור דו"ח מבקר המדינה, "מפני שלשרים יש זמן ולמילואימניקים אין כסף".

אבי סייג, יו"ר פורום מג"דים, מח"טים וטייסים במילואים האשים את צה"ל באי-שיתוף פעולה עם האוצר ובאי-חשיפת נתונים, וקרא להעניק נקודות זכות ועדיפות במכרזים ממשלתיים לבעלי עסקים מילואימניקים. לדבריו, המוסד לביטוח לאומי מוכן להקדים תשלומים לעצמאיים היוצאים למילואים. ניקולאי נוי-טבך, פעיל בפורום החפ"שים הוסיף כי "הצבא לא לוקח אחריות עלי – כשם שאני אחראי על חיילי". צבי ורטיקובסקי, המשנה למנכ"ל מבקר המדינה ציין בכעס כי "מקומם לראות את הטיפול באנשי המילואים. שוב ושוב הבעיה לא נפתרת, נמשכים הוויכוחים בין המשרדים השונים, ואיך ייתכן שלמרות השנים הרבות, מערכת הביטחון לא נותנת דעתה על פתרון?!".

אלי שלום סתווי, יו"ר ארגון פורום מכולות בענף המזון בישראל, המאגד כעשרת אלפים בעלי עסקים, אמר כי "רוב אזרחי ישראל מרגישים שבויים בגלל מחירי המזון, שכופים הרשתות הגדולות", ודרש להעניק אופק כלכלי לעסקים הקטנים והבינוניים בעסקי המזון, ולאפשר להם להקים שרשרת אספקה אלטרנטיבית לרשתות הגדולות, ואפשרות להתארגן ולהתאגד מולם. מוטי שפירא, מנכ"ל לה"ב, ארגון העצמאים והעסקים בישראל, הזהיר מצדו כי "במשרדי הממשלה מעכבים ומערימים קשיים על חוק רישוי עסקים".