הרב מנחם פרומן
הרב מנחם פרומן צילום: פלאש 90

רבה של תקוע, הרב מנחם פרומן, אומר לערוץ 7 שדווקא בימים אלה, חשוב לזכור שישנם עמים ששונאים את ישראל והם בגדר עמלק. אבל אם הם יחזרו בהם, תהיה להם תקנה.

לדבריו עמלק הוא גם מושג רוחני, "עמלק זה לא רק עניין משפחתי של שבט מסוים, אלא גם עניין רוחני. המן הוא עמלק, גם כי הוא אגגי, אבל גם כי הוא דבק בשיטת עמלק".

הרב פרומן טוען כי המלחמה בעמלק, היא המלחמה בשונאי ישראל שבכל דור ודור, "הרב סולובייצ'יק כותב שעמלק זה מי שהוא אויב של ישראל. מקובל לומר שגרמניה הנאצית, היא עמלק. הרב סולובייצ'יק כתב שגם המופתי, חאג' אמין אל חוסייני, שהיה אויב ישראל, גם הוא עמלק".

לדבריו, אם עמלק הוא מושג רוחני, הרי שמחייתו יכולה להיות גם בצורה חיובית, "אם עמלק הוא באמת מושג רוחני ולא רק מושג משפחתי. אזי כל זמן שהוא אוחז במעשה עמלק, והוא ממשיך להיות אויב של ישראל, אז הוא באמת נחשב לעמלק. אבל אם הוא מפסיק להחזיק בדרכים האלה, ומפסיק להיות אויב של ישראל הוא גם מפסיק להיות עמלקי".

הרב פרומן מציין, ששיטה זו מנחה אותו גם בקשריו עם מנהיגים בעולם המוסלמי, "במגעים שיש לי עם שונאי ישראל ימ"ש, אני מרגיש שככה אני מנסה למחות את זכר עמלק. אם הם יפסיקו להחזיק במעשה עמלק, אז מחיתי את עמלק. אבל צריך להיזהר מאשליות, כי לפעמים זה בלתי אפשרי ואז צריך למחות אותם, כפי שהפצצנו את מדינת החמאס בעזה. כי באמת אחת הדרכים לשכנע את עמלק של דורינו להפסיק להיות עמלק, זה לפגוע בהם ביד קשה".