ברק בסיור באגודה
ברק בסיור באגודה צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס היום לחיסולו של זוהיר אל-קייסי, מראשי הועדות העממיות אתמול.

"הסבב הזה התחיל בפגיעה בזוהיר אל-קייסי, מראשי הועדות העממיות שעסקו בהכנה, ככל הנראה, של פיגוע גדול שאני עוד לא יודע לומר אם הוא סוכל. זה התפתח לסבב, עד עכשיו יש מעל שמונים רקטות בתוך שטח ישראל, יש 30 ניסיונות של יירוט שמהם הצליחו 27, זו הצלחה של 90%- אחוז גבוהה ביותר ואנחנו עם 13 או 14 הרוגים בעזה ומכות לא פשוטות בתשתיות של הועדות העממיות".

"זה הזמן לומר תודה לעידו, מפקד חיל האוויר, שעמד מאחורי המאמץ הנמרץ, להשלים ולפרוס מבצעית את סוללות כיפת הברזל בכל רגע שהן מגיעות ותודה ללוחמי ההגנה האווירית וכמובן תודה לאנשי התעשיות על ההישג יוצא הדופן של כיפת הברזל", אמר.

בביקורו בסוללת כיפת ברזל, "המערכת הזאת שהיא חלק ממערכות היירוט הרב שכבתית, משנה לא רק את הגנת האזרחים, אלא גם את חופש הפעולה של ההנהגה הצבאית ושל הדרג המדיני בבואנו להתמודד עם איומים שפרוסים מסביבנו, אני חושב שזה הזמן לומר שאת ההישג הזה, של כיפת ברזל, אנחנו חייבם להרחיב ולתרגם גם אל הרבדים האחרים, אל שרביט קסמים ואל שני הרבדים של החץ, כדי שלאזרחי מדינת ישראל בנתונים של מזרח התיכון, יהיו את ההגנות הטובות ביותר, שהטכנולוגיה הישראלית וההישגים של האנשים שלנו והלוחמים שלנו יכולים להביא. זה מאמץ שייקח כמה שנים, אבל חיוני להיכנס אליו בהקדם כדי שהוא יבשיל".

לדבריו "הסבב ברצועה עדיין רחוק מסיום, והערנות לגבי פיגוע שיכול לבוא גם מסיני עדיין קיימת. כל היישובים במרחב ה-40 קילומטר מהרצועה חייבים לשמור על ערנות והקשבה להוראות גם מהרשויות והעיריות וגם מפיקוד העורף. אנחנו לא נאפשר לאף אחד לפגוע באזרחי המדינה, נפעל כנגד כל מי שמנסה לשגר פיגועים ורקטות ומי שיעשה כך ישלם מחיר כבד ולאף אחד לא תהיה חסינות".

בהתייחסו לשאלה האם הסבב הזה רחוק מסיומו השיב ברק "אני הייתי שמח אילו זה היה מסתיים עוד 10 דקות, אבל באופן ראליסטי אי אפשר להעריך את זה זה עשוי להימשך עוד יום או יומיים ונדרשת הרבה משמעת מהאזרחים בכל מרחב הזה. אני רוצה להודות לכל ראשי הרשויות במרחב, שוחחתי עם רובם, לאנשי השב"כ, לראש השב"כ, לאלוף פיקוד דרום לרמטכ"ל, אני נמצא איתם בקשר בשעות הללו כדי להסתכל על המצב באופן שוטף ולברר שאנחנו נעשה את מה שצריך כדי להביא על עונשם את אלו שמנסים לירות ובסה"כ ברגע שהמצב יירגע אנחנו נהיה שמחים לשחרר את האזרחים מהמגבלות שהם חיים תחתן היום".

"אני חושב שלא צריך לעסוק בחששות או באפשרויות הפעולה של הצד השני מול המצלמות. אנחנו נערכים תמיד לקשת רחבה של אפשרויות בדרך כלל יותר ממה שקורה בפועל", הוסיף שר הביטחון.

לשאלה מה יהיה הישג נדרש בסבב הנוכחי השיב ברק "אין כרגע שום צורך בשום החלטות. הסבב הזה לא היה מתרחש אלמלא הניסיון של הועדות העממיות, של אל קייסי ואנשיו, ליזום פיגוע בדרום כנראה דרך סיני, אנחנו לא בטוחים, ואנחנו גם לא בטוחים גם שהפיגוע סוכל. בהזדמנות הזאת הועדות העממיות ואחרות שעוסקת בהכנת פיגועים נגד ישראל אנחנו מסתכלים עליהם ורואים מה נכון ואפשר לעשות נתקפו כבר כמה מטרות ברצועת עזה".