מנחם בן: פגר הונח לפתח 'האח הגדול'

העיתונאי (ומתמודד 'האח הגדול' בעבר) מנחם בן תוקף בחריפות את הפקת התכנית שנתנה כדורים משני אישיות למתמודדים שלקו במשבר נפשי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ב

מנחם בן
מנחם בן
פלאש 90

העיתונאי והסופר מנחם בן, מתמודד תכנית 'האח הגדול' בעבר מתייחס ביומן ערוץ 7 לחשיפת 'ידיעות אחרונות' בדבר הכדורים הפסיכיאטריים שניתנו לכאורה למתמודדים בתכנית לאחר שנקלעו למשבר נפשי. בן מגדיר את הפרשה כולה כ"פגר שמונח לפתחה של התכנית ועכשיו צריך לפנות אותו".

בראשית דבריו הוא מציין שבעבר עקב יותר אחרי התכנית וממילא גם התעניין יותר בה, וש"כשהייתי שם דיברתי על עניינים שמעניינים אותי כמו התנ"ך, אלו-הים, טמטומו של דרווין. אין הרי דברים מעניינים יותר...", הוא אומר ומבין שורות דבריו ניתן לזהות ביקורת על רדידותה של העונה הנוכחית של התכנית.

באשר לפרשת הכדורים הוא קובע כי מדובר במעשה "חמור מאין כמוהו" שכן הכדור שחולק למתמודדים שזוהו כמצויים במצוקה יועדו להוצאת אדם הנתון בשיגעון משיגעונו, ולא מדובר בכדורים נגד דיכאון או מצב פסיכולוגי קשה, כפי שניתן היה לשער. "מדובר בכדורים לאדם שנתקף בשיגעון אמוק חמור ונתק חמור מהמציאות".

לעומת זאת המתמודד שתובע כעת את ההפקה, סער שיינפיין, הוא "בחור נוצץ משפיות, עורך דין פיקח, קצין בצבא וצריך כעת להסביר את העובדה שאדם כזה קיבל את 'ריספרדל'", הוא אומר וממליץ לכל אדם לפתוח את 'ויקיפדיה' בערך 'ריספרדל' ולהבין שאין מדובר ב'אקמול' או 'אספירין' כפי שחושבים רבים בבורותם, והפסיכולוג המלווה את התכנית, ד"ר אילן רבינוביץ', נתן כדור שכזה ואף הגדיר אותו באוזני המתמודד כ"תפרתי עבורך חליפת תרופות", והדברים חמורים בעיניו בעיקר כשמדובר במתמודד המצוי בתנאי כליאה או שבי מרצון, כהגדרתו.

בן מציין שהוא עצמו לא עבר כל ניסיון להשפיע על מעשיו בדרכים פסיכולוגיות כאלה ואחרות, אך "סער אמר שבימאי התכנית ניסה להשפיע עליו ללכת בעקבות המלצות הפסיכיאטר". כעת הפרשה כולה מצויה בבדיקה של הרשות השנייה ובהחלט יתכן שתגיע עד לפתחו של בית המשפט שיצטרך להכריע עם תביעתו של שיינפיין את ההפקה בסכום של 2.5 מיליון שקלים מוצדקת.

בן גם אינו מקבל את טענת ההפקה ולפיה שיינפיין ניסה לסחוט אותה. לדבריו ההליך בו שיגר שיינפיין מכתב להפקה לפני שפנה לערכאות ובו הבהיר את כוונותיו וטענותיו הוא הליך טבעי ומקובל ואף חיוני ואין לראות בו ניסיון סחיטה.

"מי שהכריז שהוא במצוקה ניסו לרכך את המצוקה באמצעות הכדורים. פסיכולוג סביר היה מדבר איתו או מציע לו לעזוב, אבל היה חבל להם שסער יעזוב אז ניסו לסמם אותו והציעו לו מעין אקמול קטן בעוד שמדובר בכדור משנה אישיות", אומר בן ומסביר כי השפעתו של הכדור יכולה להוביל קשר רומנטי שנוצר בתכנית להעצמה מערב לשליטתו של המתמודד. ,זה כמו שיתנו תרופה כימותראפית למי שאין לו גידול סרטני, זה יפגע בתאים הבריאים", אומר בן המאשים את הפקת התכנית שפעלה כך "בגלל קפריזיותו של אילן רבינוביץ'", כלשונו. "קשת היו צריכים לקחת אחריות ולומר שעשינו את זה מתום ומטמטום", הוא אומר ומלין גם על החלטת ההפקה לשגר כמגיבים מתמודדים נוספים מהעבר והערוץ אף הפקיע לשם כך שעות שידור אחרות.