האם יקבע תקצוב לשיקום ילדים פוגעים מינית?

בדיון בועדת החוקה נחשף, כי משרד האוצר מתנגד לקידום חוק לשיקום נערים פוגעים מינית, זאת עקב העלות התקציבית. ח"כ רותם נדהם.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ב

האם יקבע תקצוב לשיקום ילדים פוגעים מינית?-ערוץ 7
האוצר מתנגד? רותם
פלאש 90

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת קיימה הבוקר דיון הערכות, לתיקונים בחוק הנוער-הגנה על הציבור מפני עברייני מין קטינים.

אשתקד, חוקקה הכנסת את חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין. ועדת חוקה דנה בהצעת החוק במשך עשרות דיונים. מטרת החוק, נועדה להגן על הציבור מפני ביצוע עבירות מין באמצעות ביצוע הערכות מסוכנות לעברייני מין בשלבים השונים של ההליך המשפטי, וכן ביצוע פיקוח ומעקב ושיקום מונע לעבריינים. לשם מניעת ביצוע עבירות מין חוזרות.

בתום מלאכת חקיקת החוק, החליטה הועדה לקדם חוק דומה שייתן מענה לקטינים, בשינויים המחויבים. לצורך כך, הועדה מקיימת דיוני מעקב מידי מספר חודשים, ע"מ לקדם את חקיקת החוק.בפתיחת הדיון אמר נציג משרד האוצר מר יאיר הרמתי כי משרדו מתנגד לקדם את החוק, עקב עלותו התקציבית.

יו"ר הועדה ח"כ דוד רותם שאל את נציג האוצר – "האם שר האוצר מתנגד להגן על קטינים מפני עבריני מין ? האם ניתן לטפל בעבריינים ללא חוק ? אני לא יודע למה צריך שר רווחה? שר האוצר יודע טוב יותר משר הרווחה כיצד לטפל בעברייני מין".

שר הרווחה משה כחלון אמר בדיון "משרד האוצר לא קובע מדיניות רווחה במדינת ישראל".

השר אמר לנציג האוצר "אתה לא יכול להתנגד לחוק, אתה יכול לא לתקצב אותו. החלטתי שהנושא יוסדר בחקיקה, כמו גם נושא הנשים המוכות. זו אינה תוכנית כבקשתך. המדינה מחוייבת לטפל בקטינים נפגעים ובנשים מוכות. אתה לא מבין כמה עולה לאמא, לטפל בילד נפגע מינית. לא כל דבר, זה כסף. אתה יודע כמה עולה כל טיל כיפת ברזל ? לילה אחד של טילים שווה לעלות כמה חוקים".

מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר, כי "יש מחקר שמצביע על כך, שעבריין מין ממוצע, פוגע בכ-200 קורבנות. אתם מעדיפים לממן טיפול ב- 200 ילדים נפגעים, מלממן פיקוח על עבריין אחד ? קטינים זכאים לשיקום ופיקוח לא פחות מבוגרים".

מנהל שירות המבחן לנוער מר אפי ברוור אמר כי להערכת משרד הרווחה, עלות ביצוע החוק תעמוד על כ- 8.5 מיליון ₪. היום, יש מעל 200 קטינים שפגעו מינית, שנמצאים בפיקוח תחת צווים.