אמנון כהן
אמנון כהן צילום: פלאש 90

הועדה המשותפת (פנים-כלכלה) לרפורמה בחוק התכנון והבניה, בראשות ח"כ אמנון כהן, פתחה הבוקר (שני)  את דיוניה המסכמים לקראת אישור חוק התכנון והבניה לקריאה שנייה ושלישית.

למעט התפרעות קלה של חברי מגמה ירוקה שצעקו לחברי הכנסת, "אתם מוכרים את הציבור", לא נרשמו אירועים חריגים.

בפתח הדיון אמר ח"כ כהן כי חרדתם של ארגוני בסביבה משינוי מובנת לו לאור העובדה שאכן מדובר ברפורמה היסטורית. ח"כ כהן הבטיח לארגונים כי הועדה עשתה ככל שביכולתה על מנת לאפשר בנייה, אך לא פחות מכך את שימור הסביבה והטבע  למען הדורות הבאים. בתחילת דבריו מנה את ההישגים העיקריים של החוק.

בין השאר אמר ח"כ כהן כי "שילבנו דיור בר השגה במסגרת חוק התכנון והבנייה, חיזקנו את השיקולים החברתיים בתכנון, חייבנו ביועץ חברתי לתכנית כוללנית וחיזקנו את האפשרות להגן על האינטרסים הסביבתיים בהליך התכנון".

לגבי דיור בר השגה אמר ח"כ כהן כי נוצר גם מנגנון של יצירת דיור להשכרה.

ח"כ דב חנין אמר כי הוא מעריך את מאמציו של יו"ר הועדה וצוות הועדה. הוא הוסיף ואמר כי אין בכוונת מפלגות האופוזיציה לנהל "פיליבסטר" אך יש הרבה הסתייגויות ענייניות שיש להעלות. עם זאת, אמר כי החוק פוגע בדמוקרטיה, ובזכות הציבור להתנגד באמצעות ערר. לדבריו אבדו גם מנגנוני ההגנה על השטחים הפתוחים. ח"כ חנין קרא לממשלה לעכב את "הרכבת" כדי לאפשר עוד סיבוב של דיונים.

ח"כ אבישי ברוורמן אמר כי מדובר בחוק המסורבל ביותר בתולדות מדינת ישראל והוא פוגע בתכנון בר קיימא. ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי רוב הנוכחים בדיון שיצביעו על החוק לא קראו אותו כלל ומדובר בהצגה.