המשפט "חרדים וחילוניים נפגשו לסיור משותף בשומרון" נשמע אולי כמו התחלה של בדיחה טובה, אך מסתבר כי דווקא בימים מתוחים בהם גובר  הקיטוב בין חרדים לחילוניים, דומה כי דווקא טיול בשומרון יכול לייצר חיבורים בלתי אמצעיים ומפתיעים בין האוכלוסיות השונות בשטח.

במסגרת המיזם החדש "השומרון – נעים להכיר" מסיירים בחודשיים האחרונים בשומרון עשרות אוטובוסים בשבוע, ומאות רבות של אזרחים מכל קצות הקשת מטיילים בישובים ובאתרי המורשת ברחבי השומרון. בין השאר ניתן למצוא אזרחים מרבדים שונים בחברה הישראלית, אשר המכנה המשותף להם הוא שרובם המוחלט לא ביקרו ביהודה ושומרון קודם לכן מימיהם. כך התקיימו אתמול עשרה סיורים בו זמנית, בהם השתתפו אזרחים מאוכלוסיות שונות, ובשעות הצהרים התקבצו בתצפית שמורת הטבע הר כביר באלון מורה בו זמנית מספר קבוצות של חילונים, ביניהם מורי דרך ואנשי תיירות ועימן גם מספר קבוצות של בני הציבור החרדי כולל כמה מנהלי מוסדות ואנשי חינוך.

המסיירים פגשו שלא כמתוכנן את יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר, ששהה במקום במסגרת סיור לקבוצת עיתונאים  שהתארחו באותו יום במועצה האזורית שומרון.המטיילים. הם שמחו לפגוש דמות ציבורית כקצובר שנעתר לבקשתם הוא וקיים סיור מיוחד למאה מטיילים – חרדים וחילונים יחדיו, חבורה שלרובם, מעבר לעובדה שזו הפעם הראשונה שהם בשומרון, זו אולי הפעם הראשונה שהם מקיימים פעילות משותפת.

"בעקבות האווירה המיוחדת והחיובית שנוצרה בין שתי  הקבוצות אנו שוקלים לייצר חיבורים כאלו גם בעתיד" – אומר בחיוך ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה – "וכך לקבל 'שתי ציפורים במכה': גם היכרות עם השומרון וגם היכרות בין חלקי העם".

נזכיר כי סיורי מיזם "השומרון נעים להכיר" של היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון, הוא פרוייקט ההמשך לסיורי האח"מים שמקיימת מזה שלוש שנים המועצה למאות עיתונאים ופוליטיקאים בשומרון. "בחודשים הקרובים יגיעו לשומרון עוד מאות אוטובוסים כאלה", אמר יוסי דגן, ראש היחידה האסטרטגית בשומרון, העומד הראש המיזם. "האוייב הגדול של ההתיישבות הוא הבורות, ואין תחליף להגעה לסיור בשטח כדי לעקוף את ההסתה של התקשורת. אנו נמשיך להביא את כל עם ישראל לבקר בשומרון, לראות, להפגש עם התושבים ולהתחבר לעשייה הציונית בשומרון".