לעג לקורבנות. תהלוכה בעיר בנגאזי בלוב
לעג לקורבנות. תהלוכה בעיר בנגאזי בלוברויטרס

דו"ח מיוחד של האו"ם שעיקריו מתפרסמים היום משבח את ההומאניות וזכויות האדם תחת משטרו של מועמר קדאפי, מנהיגה המודח (שנרצח על ידי מתנגדיו) של לוב.

הדו"ח שיועלה לדיון במהלך ישיבה של מועצת זכויות האדם של האו"ם מעלה לא מעט כעס בקרב ארגוני זכויות אדם כדוגמת UN Watch ואמנסטי. בתום הישיבה אמורה המועצה לאמץ את הדו"ח המרעיף שבחים על משטרו של קדאפי.

ארגון UN Watch העוקב אחר התנהלות הגופים השונים באו"ם הביע בכלי תקשורת בינלאומיים רבים מחאה נמרצת נגד כוונת המועצה וקריאה שלא לאמץ את המסקנות. הם מזכירים כי במועצה עומדת לוב עצמה ובעבר אף עמדה בראש המועצה, וכי חוות הדעת שהובילה לכתיבתו של הדו"ח המדובר אינה אלא הונאה. דברים דומים וריפים לא פחות אמרה סוזן נוזל, ראש אמנסטי ארה"ב שהגדירה את הדו"ח כ"נתעב".

לפי שעה דורשים ארגוני זכויות האדם הבינלאומיים לדחות את הדיון בדו"ח עד לגיבוש ממצאים המוכיחים ביצוע פשעי מלחמה על ידי משטרו של קדאפי.

הלל נוייר, מנכ"ל UN Watch קובע כי דו"ח המשבח את משטר הדיכוי של קדאפי הוא לא רק שקר חמור אלא גם עלבון לקורבנותיו, ופגיעה במוניטין של האו"ם. "הדו"ח סותר לחלוטין את מסקנות ועדת החקירה שהקימה מועצת זכויות האדם עצמה, מסקנות שהציגו עדויות לביצוע פשעי מלחמה על ידי קדאפי. צריך לבצע את הביקורת מחדש. המועצה צריכה לשמש דוגמה של מתן דין וחשבון בכך שתכיר בפגמים שבדו"ח הביקורת המדובר".

"על הדיפלומטים של האו"ם להודות שמשטר קדאפי היה המפר הבוטה ביותר של ​​זכויות האדם. זה יהיה שטותי מצידו של האו"ם לאמץ את הדו"ח הכוזב", מוסיף נוייר וקורא "לנשיא מועצת זכויות האדם להכיר בכך שהדו"ח הוא הונאה ולתאם דיון מיוחד בו חברי המועצה יגידו את האמת על הפשעים הנוראיים של משטר קדאפי, פשעים שבוצעו על פני ארבעה עשורים וזכו להתעלמות גורפת של האו"ם. הקורבנות למודי הסבל בלוב ראויים ללא פחות מכך".